Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin, Büyükelçiliğin sosyal medya paylaşımlarından duyulan rahatsızlık nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Bilgilere göre, Dışişleri Bakanlığına çağrılan Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu'ya, Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan paylaşımlardaki tehditkar ifadelerden dolayı sınırları aşmaması konusunda uyarı yapıldı.

NE OLMUŞTU?

5 Nisan, 1990 yılında Doğu Türkistan’ın tarihi şehri Kaşgar’a bağlı Aktuğ nahiyesinin BARIN köyünde, Çin işgal hükümeti tarafından gerçekleşen Katliamın 31. Yıl dönümü dolaysıyla Barın Katliamı ve aziz Şehitleri anmak adına Doğu Türkistan’daki sistematik soykırım ve asimilasyon politikalarını eleştiren ve Doğu Türkistan halkına destek veren İYİ Parti Genel Başkanı sayın Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Mansur Yavaş’ın Twitter hesaplarından yapmış olduğu paylaşımlarına yönelik Çin’in Ankara Büyükelçiliğinden küstahça ve tehditkâr açıklamalar geldi.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği, Akşener ve Yavaşın kişisel hesaplarını etiketleyerek tepkisini şu şekilde ifadelerle beyan etti;

"Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün, Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır." açıklamasını yaptı.

ÇİN’İN TÜRK SİYASİLERİ HEDEF ALAN PAYLAŞIMINA TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin, Büyükelçiliğin, Doğu Türkistan halkına destek veren Türk siyasileri hedef alan ve tehdit edercesine paylaştığı açıklamaya sosyal medya üzerinden tepkiler büyüdü. Çin’in açıklamalarına cevap veren İYİ Parti ise “Boş konuşmayı bırakın, siz önce Uygur’lara yaptığınız soykırımı durdurun” ifadelerini kullanarak karikatür eşliğinde yanıt verdi.

ÇİN’İN HADDİ AŞAN TAVRI TBMM’DE ELEŞTİRİLDİ

Çin Ankara Büyükelçiliğinin yaptığı paylaşımı TBMM Genel Kurulu’nda da gündeme geldi. Genel Kurul’da konuşma yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Çin Büyükelçisinin diplomatik kuralları aşan paylaşımın kabul edilemez olduğunu belirterek, “Bu konu diplomatik kuralları aşan, diplomatik nezaketi tamamen göz ardı eden bir davranış şeklidir; kabul edilemez. Böyle bir paylaşımı doğru bulmadığımızı ifade ediyoruz.

Türkiye’de siyasi partilerin ne zaman ne konuşacakları, hangi ölçüde konuşacakları ve bunu tayin etme hakkının da bir başka ülkenin büyük elçisine düşmediğini açık ve net şekilde ifade ediyoruz. Bu, bizim demokratik kurallarımıza aykırı bir davranış şeklidir, şiddetle reddettiğimizi ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

YAVUZ AĞIRALİOĞLU: NE YAPARSINIZ?

Öte yandan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu da Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin açıklamasına tepki gösterdi.

Twitter’dan büyükelçiliğin açıklamasına cevap veren Ağıralioğlu, “Ne yaparsınız mesela? Hepimizi toplama kamplarına alıp asimile mi edersiniz? Bize işkence mi yaparsınız? Camilerimizi mi yıkarsınız ? DoguTürkistan’lı mazlum kardeşlerimize yaptığınız gibi bizi de hapse mi atarsınız? Evlerimize, iffetimize mi musallat olursunuz? Ne yaparsınız?” ifadelerini kullandı.

 

DAVUTOĞLU: HADDİNİZİ BİLİN!

Gelecek Partisi genel başkanı Ahmet Davutoğlu, Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin Akşener ve Yavaş’a yönelik tehditkar paylaşımını alıntılayarak, “Haddinizi bilin! Burası Ankara!” ifadeleriyle tepki gösterdi.

ÇİN BÜYÜKELÇİSİ İSTENMEYEN KİŞİ İLAN EDİLMELİ

Konu ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuşan İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfi Türkkan, “Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği’nin attığı tweet alenen devletimizin iç işlerine müdahaledir. Türk Devleti derhal karşılık vermeli ve ilgili açıklamayı yapma cüretini gösteren Büyükelçi’yi İstenmeyen kişi ilan etmelidir.” dedi.

“ÇİN’İN, TÜRKİYE'DE KABADAYILIK YAPMASINA İZİN VEREMEYİZ”

Büyük Birlik partisi Genel başkanı Mustafa Desteci, “Çin’in, Doğu Türkistan’daki zulmü örtmeye gücü yetmeyeceği gibi, işgale karşı DoğuTürkistan’a desteklerini dile getiren vatandaşlarımıza, siyasetçilerimize Türkiye'de kabadayılık yapmasına izin veremeyiz.

Çin’in katliamlarını ve Büyükelçiliği’nin küstah paylaşımlarını kınıyorum.” Açıklamasını yaptı.

“ÇİN BÜYÜKELÇİSİ TÜRKİYE’DE PROVOKATÖRLÜK YAPIYOR”

Twitter hesabından konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları birliği başkanı Hidayetullah Oğuzhan, “Çin Büyükelçiliğinin Türk siyasi parti liderlerine yönelik menfur, küstah ve haddi aşan tehditkar açıklamalarını şiddetle kınıyoruz. Çin Büyükelçisi Türkiye’de provokatörlük yapıyor. Dışişleri Bakanlığımız yerinde bir tutum sergilemiştir.” İfadesini kullandı.

ÇİN DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ; TÜRKİYE EGEMENLİĞİMİZE SAYGI GÖSTERMELİ

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian Pekin’de düzenlediği basın toplantısında konuşarak Çin Ankara büyükelçiliğinin yapmış olduğu paylaşımın tamamıyla doğru ve yerinde olduğunu tartışmaya açık bir konu olmadığını, Türkiye’nin Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesini talep eden açıklamalar yaptı.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak: Türkistan Press
Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/cinin-ankara-buyukelcisi-liu-disisleri-bakanligina-cagrildi/2200102
Kaynak:https://qha.com.tr/haberler/politika/cinin-turk-siyasileri-hedef-alan-paylasimina-tepkiler-gecikmedi/314679/?fbclid=IwAR01TSAC_wsM_Emt6ylQ684JLffzur7xDfaadQCNo0zlfTHFn8qolbI8xLQ
Bu Haberi 40 kişi okudu!
07/04/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.