ÇİN'İN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN TÜRKLERE HAKARET

ÇİN'İN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN TÜRKLERE HAKARET

Çin'in Ankara Büyükelçiliği, Çırağan Sarayında, milletvekilleri, bürokratlar, Sivil Toplum Kuruluşları, gazeteci ve akademisyenlerin de bulunduğu bir resepsiyon düzenledi.

Haber, İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi aynı zaman İsa Yusuf Alptekin Vakfı Başkanı Doç.Dr. Ömer Kul ve İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk’un gündeme getirmesiyle dikkat çekti.

Çin Komünist Parti yetkilileri Resepsiyon katılımcılarına "Xinjiang'da Kültürün Korunması ve Geliştirilmesi" adlı 42 sayfalık bir kitapçık dağıttığı öğrenildi.
Paylaşılan kitapçıkta Uygurların Türk olmadığı, Doğu Türkistan’ın tarihte de Çin vatanı diye yazılmış ifadelerden "Uygur etnik grubu uzun bir göç ve etnik bütünleşme süreci sonunda oluşmuştur; Türklerin torunları değillerdir. Uygurların asıl ataları Sui ve Tang Hanedanları sırasında Moğol Yaylasında yaşayan Ouigour halkıdır.’’ gibi baştan sona Türklerin kadimden beri Çin ulusundan bir parça olduğu safsatası, İslam dinini aşağılama ve Türklüğü yok sayma üzerine ifadeler bulunuyor.

Gözlemciler o gün kimsenin kitapçığa itiraz etmediğine dikkat çekerek Çin’in yaptıklarını “Müslüman mahallesinde salyangoz satmak” diye eleştirdi.

Çin'in algı oluşturma ve propaganda konularında ne kadar mahir olduklarını hatırlatırken “Çin zihniyeti sizi suya götürür susuz getirir, yorumunu yaptı, ve Türk milletine “geç olmadan uyanmalıyız” çağrısında bulundu.

Kaynak.Ömer Kul

 

Bu Haberi 300 kişi okudu!
29/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.