Çin'in Ankara Büyükelçiliği Uygur Türklerini yalanladı

Çin'in Ankara Büyükelçiliği Uygur Türklerini yalanladı

Çin'in Ankara Büyükelçiliği, Uygur Türklerinin Doğu Türkistan’da yaşayan ailelerinden uzun süredir haber alamadıklarını yalanlayarak, bölgedeki tüm etnik gruplardan insanların yurt dışındaki akrabalarıyla iletişimlerinin 'sınırsız ve özgür' olduğu propagandası yaptı.

Elçilikten yapılan yazılı açıklamada, uzun süredir aile ve yakınlarının akıbetiyle ilgili haber alamayan Uygur Türklerinin, Çin'in Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylemler yaptığı, ayrıca çeşitli medya kuruluşlarına röportajlar verdiği kaydedildi. Çin'in vatandaşlarının bireysel özgürlüklerini ve iletişim özgürlüğünü kanunlarla koruduğu savunulan açıklamada, Doğu Türkistan’daki tüm etnik gruplardan insanların yurt dışındaki akrabalarıyla iletişimlerinin "sınırsız ve özgür" olduğu öne sürüldü.

Açıklamada, yurt dışındaki Uygur Türklerinin, Doğu Türkistan’daki akrabalarıyla iletişim kuramamaları durumunda, Çin'in Ankara Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğuna bilgi vermeleri halinde, büyükelçilik ve başkonsolosluk görevlilerinin kendilerine yardımcı olmak için ellerinden geleni yapacağı iddia edilen açıklamada, büyükelçilik ve konsolosluk önüne gelerek eylem yapanların, bazı Çin karşıtı güçlerin kışkırtmasıyla Çin'i karalamak için yalanlar uydurduğu ileri sürüldü. 

“TOPLAMA KAMPLARI BİRER OKULDUR” DEDİ

Açıklamada, Çin'in Doğu Türkistan’da "mesleki eğitim merkezi" adı altında kurduğu yeniden eğitim merkezlerine atıfta bulunularak, bu tip girişimlerin uygulanmasında, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi birçok ülkenin uygulamalarından tecrübeler edinildiği ifadesine yer verildi.

Batı medyasının Uygur Türkleriyle ilgili haberler ine ilişkinde açıklamaların bulunduğu yazıda Batılı bazı medya kuruluşlarının basın yayın etiğine sahip olmadıkları iddiasında bulunularak, bu medya kuruluşlarının, Çin'i bastırmak ve karalamak için Doğu Türkistan’la ilgili gerçeklikten uzak haber yayınladıkları iddia edildi.

Türkiye'deki basın mensupları, Doğu Türkistan’daki duruma kendi gözleriyle tanık olmaya ve Çin-Türkiye dostluğunun gelişmesine daha fazla pozitif enerji katmaya davet edildi.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA NELER OLUYOR?

Çin'in Doğu Türkistan’daki uygulamaları Çin'de son yıllarda Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller, uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor. Pekin'in "mesleki eğitim merkezleri" olarak adlandırdığı, uluslararası kamuoyunun ise "yeniden eğitim kampları" diye tanımladığı tesislerde Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre en az 1 milyon kamp tanıkları ve  gayrı resmi bilgilere göre ise En az 7 milyon insan kendi rızası dışında tutuluyor.

Pekin yönetimi, Doğu Türkistan’da kaç kamp bulunduğuna, buralarda kaç kişinin olduğuna ve söz konusu kişilerden ne kadarının sosyal hayata döndüğüne ilişkin bilgi vermiyor. BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken Çin, şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi. Ve Albanyalı Gazeteci Dr. Olsi Yazeji gibi hakkı söyleyenler dışında çoğu ülke diplomatı Çin’e yaramak için Zulmü görmezden geldi. Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise süzekli olarak geri çeviriyor.

Muhammen Ali ATAYURT
Kaynak: https://www.haberler.com/cin-in-ankara-buyukelciliginden-sincan-uygur-ozerk-13931715-haberi/
Kaynak: http://tr.china-embassy.org/tur/xwdt/t1852733.htm
Bu Haberi 145 kişi okudu!
18/02/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.