ÇİN'İN 24 NOLU GİZLİ DOSYASI İFŞA OLDU
SON DAKİKA

ÇİN'İN 24 NOLU GİZLİ DOSYASI İFŞA OLDU

20 Haziran Chaina Aid Haberinde Çin yönetiminin Açığa Vurulan 19.04.2018 tarihli, 24 Nolu Gizli Dosyası Doğu Türkistan'da Yürütülen dini Ve Milli baskı ve yasaklamaların hangi boyutta olduğunu bir kez daha  gözler önüne seriyor.

‘’Yeni Dönem Din İşleri Yönetmeliği Ve Değişikliği Güçlendirme Teklifi’’ Konu başlıklı yazılı buyrukta, Doğu Türkistan genelinde Komünist Parti merkez yönetimine doğrudan veya dolaylı olarak bağlı olan organ vede yönetici konumundaki kişilerin Doğu Türkistan'daki dini meselelere olan yumuşak tutumunu değiştirmesinin gerektiği talep ediliyor.

Ayrıca yurt dışında dini eğitim almakta olan başta Uygur olmak üzere her milletin Çin ideolojisi çerçevesinde eğitilmesinin şart olduğu bildirilirken, İslami değerleri,  Arap dili ve geleneklerinin sindiği her türlü İslam anlayışlarının,  halı hazırda mevcut bulunan veya yeniden yapılması planlanan İslami yapıların, camilerin dahi Çin kültürüne Komünist Anlayışına Uygun şekilde yapılmasına önem verilmesinin gerektiği yer alıyor.

Uluslararası Toplumu Senelerdir Kandırıyor.

Gözlemciler Çin yönetimi uzun zaman önce Doğu Türkistan genelinde Kuran-i Kerimi toplayıp yok etmiş ve dahi İslamla özdeşleşen Müslüman Türk Medeniyetinin özü olan selamlaşmanın bile 10 yıl hapis ile cezalandırıldığı şu dönemde, Çin anayasasında belirtilen ‘’her hangi bir bireyin dini özgürlüğüne müdahale edilemez, dine zorlama girişimi de kabul edilemez’’ yönündeki yasasının tamamen uluslararası kamuoyunu kandırmaya yönelik konulan bir yasa olduğunu ortaya koyuyor. Sonradan görme bir milletin Devlet anlayışı işte böyle olur ifadesini kullandı.

Bu Haberi 2907 kişi okudu!
27/06/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.