ChenQuanguo, “Xinjiang’da Ulusal Birlik sağlanmalı” dedi

ChenQuanguo, “Xinjiang’da Ulusal Birlik sağlanmalı” dedi

Doğu Türkistan’daki Xinjiang Parti Komitesi sekreteri ChenChuanguo, Doğu Türkistan’daki Ulusal birliğe duyulan ihtiyacı ve bölgedeki sözde "Çin kültürünü" zenginleştirme planına vurgu yaptı.

Çin’in organ yayını Tanrıdağı haber ağına göre ChenChuanguo, Bahar şenliği nedeniyle Doğu Türkistan’daki çalışmaları görüşmek üzere 18 Şubat'ta Xinjiang Komitesi'nin genişletilmiş toplantısına katıldı.

TÜM ETNİK GURUPLAR, “ÇİN MİLLETİ” OLMALI

ChenChuanguo yaptığı konuşmada, "etnik gurupların birbirine karışmasını" ve sözde "Ulusal Kültürel Zenginleştirme” palanını güçlendirme ihtiyacını vurguladı.

“Milletlerin tek bir Ulus olarak birleşmesi ve farklı etnik grupların iç içe geçmesini ve bütünleşmesini daha da güçlendirmek gerekiyor.” Diyen ChenChuanguo, “Çin Milleti bilincini tam anlamıyla tesis etmek, Xinjing'ı Çin kültürü ile Ortak bilince kavuşturma projesini kuvvetli bir şekilde uygulamak ve Dinin Çince sosyalizme uyum sağlamasına aktif olarak rehberlik etmek gerekiyor.” İfadesini kullandı.
Ayrıca asimilasyon politikalarının güçlendirilmesi ve bölgede kalıcı istikrarın sağlanması çağrısını yeniledi.

HEDEF: UYGUR TÜRKLERİNİN YOK OLMASI

Çinli yetkililer, Müslüman Türklerin milli ve dini değerlerini yasaklamakla birlikte "Xinjiang’ı Ulusal kültür ile zenginleştirmek" kisvesi altında Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerini Çinli olmaya zorluyor.
Konuşmalarına, Giyim kuşamlarına kadar birer Çinli gibi olmaya, Uygur evlerinide Çin tarzında zinetlemesini istiyor.
Gözlemciler, Çinli yetkililerin Doğu Türkistan’a yönelik politikalarının açık bir "kültürel katliam" ve topyekün yok etme, sistematik bir Soykırım olduğunu düşünüyor.

Muhammed Ali ATAYURT
Kaynak: Türkistan Press

Kaynak:RFA

Bu Haberi 205 kişi okudu!
20/02/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.