CEZA KAMPLARINDA HERGÜN İNSANLAR ÖLÜYOR
SON DAKİKA

CEZA KAMPLARINDA HERGÜN İNSANLAR ÖLÜYOR

2013 yılında yuva kurarak yerleştiği Mısırdan Doğu Türkistana akraba ziyareti için giden üç çocuk annesi 29 yaşındaki Mihrigül Tursun, 13 Mayıs 2015'te Pekin havaalanında tutuklanıp, daha 2 aylık üçüz bebeği Çin polisleri tarafından el konularak önce hapse Sonra ise ceza kampına kapatılmıştı.

BEBEĞİMİN CANSIZ CESEDİNİ VERDİLER.

Kocası onu aramak için geldiğinde Pekin Hava Limanında Çinliler tarafından tutuklanıp ve 16 senelik hapis cezasına çarptırıldığı ve Hoşut İlçesindeki cezaevine hapsedildiği ve üç çocuğundan birinin donmuş cesedi daha sonra polisler tarafından kendisine teslim edildiği aktarılmıştı.İNSANLAR ÖLÜMÜNE TERK EDİLKİYOR.

Şu an ABD’de ikamet eden Mihribangül Özgür asya Radyosu muhabirine O kamplarda gördüğü işkencileri anlatarak, “Hapisten sonra bırakıldım ve bir kaç ay sonra toplama kampına atıldım. Benim kaldığım koğuşta hiçbir şey ile alakası olmayan saf ve ter temiz Pek çok köylüleri gördüm. , küçük kızları gördüm. Her gün masum insanlar ölüyordu. Bazıları işkence ile, bazıları da açlıktan. Çünkü koşullar çok kötüydü. Bir çok insan hasta ve hiç kimse onları tedavi etmiyor, ölünce direkt dışarı atılıyor. Eğer hastalara yaklaşan veya yardım etmeyi isteyen varsa dövülüyordu. 3 ayda 9 kadın öldü, 200’den fazla koğuşta kaç kişi ölüyor? Diğer bölgelerdeki kamplarda yine ne kadar insan öldü? Namuslu Müslüman kadınları soyarak çıplak bir vaziyette vücut taraması yapıyorlar, karanlık hücrelerde güneş ışıkları dahi göremiyoruz.YAŞAMAK İÇİN UMUDU VAR AMA GÜCÜ YOK.

Toplama Kampında Çin polisleri sorguya çekerlerken başımıza demir kafesler giydirerek yüksek voltajlı elektrik akımı veriyorlar, vücudumuz şoka giriyor. acıyı damarlarınıza kadar hissediyorsunuz. Ölmek bu işkenceyi görmekten çok daha iyidir belki. İşkence sırasında Çinli polisler sürekli kulağıma vuruyordu ve bir kulağım şu an işitmiyor.
Çoğunun yaşamak için umudu var ama bünyesi yapılan işkencelere dayanamayıp şehit oluyor” dedi.

Kaynak: https://www.rfa.org/uyghur/xewerler/kishilik-hoquq/uyghurda-lager-11072018152427.html
MUHAMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 904 kişi okudu!
11/11/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.