CEZA KAMPINDAN BIRAKILAN ADAM SADECE 10 GÜN YAŞADI
SON DAKİKA

CEZA KAMPINDAN BIRAKILAN ADAM SADECE 10 GÜN YAŞADI

Yaşam koşullarının çok kötü, işkencelerin ağır olduğu koşullarda artı kimyasal ilaçlar verilerek tutulan Çin’in Ceza kampındaki Uygur, Kazak başta Müslüman Türkler haka eğitim adı altında dini ve etnik kimliğini inkâr etmeye ve Çinlileşmeye mecbur bırakılıyor.

Zaman zaman işkencelere dayanamayıp şehit düşenlerin haberleride geliyor unların arasında mart 2017’de Ürümçi şehrinden olan Şahimerdan Perhat ile kardeşi Şirali Perhat sebebsizce gece operasyonuyla tutuklanıp ceza kampına götürüldüğü haberi sosyal medyaya yansıdı.

Türkiye’de ikamet eden akrabalarının verdiği bilgilere göre bu sene mart ayında Şirali Parhatın sağlık durumu iyi olmadığı için evindekilerle görüşmesine izin verilip görüşme bittikten sonra tekrar ceza kampına götürüldüğü belirtilirken Ağabeyi Şahimerdan Perhat’ın durumu daha ağır olduğu için 8 Ağustos günü serbest bırakıldığı şeklindeydi.

Ancak ceza kampından sağlığı ağır şekilde zarar gören Şahimerdan’ın akrabaları tarafından hastaneye yatırılarak yoğun bakımda 10 gün kaldıktan sonra 18 Ağustos günü can verdiği öğrenildi.

Çin polislerinin ailesine Şahimerdanın Ceza kampından çıktıktan sonra öldüğünü kimsenin bilmemesi gerektiğini vurgulayarak soranlara Ölüm sebebinin kanser olduğunu söylemesini, aksi taktirde Kardeşi Şiralinin hala kampta olduğu ile şantaj yaparak aileyi cezalandırmakla tehdit ettiği aktarıldı.

FATMA HASAN
Bu Haberi 579 kişi okudu!
05/09/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.