ÇAVUŞOĞLU; UYGURLAR TEK ÇİN ÇATISINDA İYİ YAŞASIN
SON DAKİKA

ÇAVUŞOĞLU; UYGURLAR TEK ÇİN ÇATISINDA İYİ YAŞASIN

Türkiye Dış işleri Bakanı Mevlüt Çavuş oğlu, Tayland’ın Başkenti Bangkok’ta düzenlenen 52. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dış işleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere gittiği temasları kapsamında Çin’li mevkidaşı Wang Yi ile görüştü.

Taraflar arasında birçok konunun görüşüldüğünü aktaran Çavuş oğlu, Uygur Türklerinin durumunu görüşmek üzere 10 kişilik bir Türk heyetin Doğu Türkistan’a gideceğini duyurdu.
Bakan Çavuş oğlunun Uygur Türklerine ilişkin "Bizim beklentimiz tek Çin çatısı altında Uygur kardeşlerimizin huzur ve barış içinde yaşamalarıdır" sözüyle Doğu Türkistan'da 1949'dan beri devam eden işgali meşru görmesi ise dikkat çekiyor.

Konuyla ilişkin Doğu Türkistana gönderilecek heyetin yerine getirmesi gereken bazı konuları sıralayan Doğu Türkistan Teşkilatlar birliği ve Doğu Türkistan maarif ve dayanışma derneği başkanı Hidayet Oğuzhan, “Türkiye’den gidecek heyetin Doğu Türkistan’daki vaziyetin gerçek yüzünü görebilmeleri için aşağıdaki şartların sağlanması şarttır.

- Bu heyet bölgede tamamen çinin kontöründen bağımsız hareket edebilmesi gerekir.

-Doğu Türkistan Diasporasının bil ittifak tayin ettiği vekiller de güvenlikleri ve sağ aslim dönebilmeleri garantörlüğe alınsın heyette bulunmasının sağlanması.

- Türkiyenin saygın stk temsilcileride heyette bulunsun.

- Doğu Türkistandaki ziyaret edilecek yerlerin tespitleri de heyetçe belirlensin.

- Çinlilerin yabancı heyet için daha önce özel olarak hazırladığı düzmece mekanlara ziyaret edilmesin.

Aksi taktirde Çin daha önce göz boyama ve kendi imajını düzeltmek için Doğu Türkistana davet ettiği heyeti gezdirdiği düzmece ziyaretler gibi akıbetle sonuçlanır.

- heyetin ziyaret edeceği ve mülakat edeceği kişi veya ailelerin güvenliği sonra zarar görmemesini de garantiye almak lazım.

Heyetin Doğu Türkistanda Çinin yönlendirmesi olmadan Tam bağımsız bir şekilde hareket edebilecek şartlar oluşturulmadan gitmesi sağlam bir neticeye götürmez. Daha önceki heyet ziyaretlerinin aynısı tekrarlandığında ortaya çıkacak rapor Doğu Türkistan diasporası tarafından da kabullenmesi mümkün olmaz ve sıkıntılar olduğu gibi devam edebilir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Öte yandan uzun zamandır aileleri kayıp Diasporadaki Uygurlar memleketteki evlerinin koordinatlarıyla beraber #Uğrayın kampanyası başlatarak yakınlarının izini sürmeye çalışıyor.

MUHEMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 369 kişi okudu!
31/07/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.