CANLI TANIKLAR CEZA KAMPINDAKİ VAZİYETİ ANLATTI
SON DAKİKA

CANLI TANIKLAR CEZA KAMPINDAKİ VAZİYETİ ANLATTI

Çin zülümünden kaçarak Kazakistan’a yerleşen Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Tursunay Ziyavudun Çin komünistlerinin Doğu Türkistan’daki ceza kamplarından sağ kurtulan canlı şahitlerden biri.

Doğu Türkistanın Gulca Şehrinden olan Tursunay hanım Kazakistan vatandaşı olan eşi Halmirzat Halık isimli kazak türküyle evliyken 2009 yılında kazakistan’a göç ederek orada yaşamaya başlıyor.

Ancak hastalığı nedeniyle 2016’da memleketi Gulcaya tedavi için gittiği hastanede Çin polisleri tarafından pasaportuna el konuluyor. Ve çok geçmeden tutuklanıp ceza kampına alınıyor.

Şahidin Kazakistan’daki insan hakları kuruluşu Atajurt’a verdiği bilgilere göre kampta bir ay kaldıktan sonra çıkarılıp ev hapsine kapatıldığı Çaresiz kocasının Kazakistan’a diplomatik yol arayışı içerisinde dönmek zorunda kaldığı mart 2018’den itibaren ise tutuldukları evden çıkarılıp tekrar ceza kampına alındığı ifade ediliyor.

Ceza Kampındaki günlerini anlatırken gözleri dolan Tursunay Ziyavudun ‘’ Kaldığımız kavuşta 12 kız vardı ve kavuşta tuvellet yoktu ihtiyaçlarımız için gündüz vakti toplu tuvellete götürülüyorduk, anca bir iki dakika zaman verirlerdi.Geceleri ise kovan kullanıyorduk.

Kavuşun havası çok kötüydü ve ne örtünecek nede altımıza serecek hiçbir şeyimiz yoktu. 7 den 70’şe herkes oradaydı hastalananla kimsenin ilgilenmesine izin verilmiyor sağlık ve yaşam koşulları yok diye sözlerine devam ediyor.

Daha çocuk yaştaki kızlarında dahil gece saatlerde kavuşlardan bir bir götürüldüklerinden bahsederken ağlamaktan sesi kısılanTursunay Ziyavudun,Çin’in elinden Eşinin Kazakistan hukümetine davacı olması sonucu yapılan diplomatik adımlarla kurtulduğunu ancak halen Çin vatandaşı gözüktüğü, her an Kazakistan’ın kendisini Çine iade edebileceği endişesi taşıdığını belirtiyor.

FATMA HASAN
Bu Haberi 880 kişi okudu!
25/10/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.