BU YIL YİNE RAMAZAN AYINDA “BİRA İÇME YARIŞMASI” DÜZENLENDİ

BU YIL YİNE RAMAZAN AYINDA “BİRA İÇME YARIŞMASI” DÜZENLENDİ

Kutsal Ramazan ayında Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistanlı Müslümanların dini inançlarına hakaret ve onları aşağılamak amacı ile bira içme yarışması düzenlediği bildirildi.

Çin sosyal medyasında paylaşılan görüntülere göre Uygur Türklerini kent meydanına zorla topladığı ve burada kurulan bir mekan’da Bira İçme Yarışması tertip ettiği görülüyor.

Çinli yetkililer her yıl özellikle Ramazan ayında düzenlenen bu yarışmayı “ Sözde Modern Kültür ve Medeniyete Öncülük Etme Faaliyetinin bir Ayrıntısı” olarak gerçekleştirdikleri biliniyor.

Mayıs 2015‘ten itibaren Çin yönetimi Ramazan ayından başlayıp Lokanta, Restoran ve Gıda maddelerinin satışı yapılan dükkan ve marketlerde sigara ve içki bulundurma ve satma zorunluluğu getirmiş ve bu uygulama uluslararası toplumda büyük tepki çekmişti.

Gözlemciler, Ramazan ayında düzenlenen bu yarışmanın Müslüman Uygurların kutsallarına hakaret ve aşağılama amacı ile yapıldığını, “Modernlık”kisvesi altında yapılan dini ve etnik dönüştürme, Çinlileştirme ve asimilasyon uygulamaları kapsamında dayatıldığını kaydetti.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 493 kişi okudu!
08/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.