BU ADAM TÜRKLERİ SAVUNDUĞU İÇİN TUTUKLANDI

BU ADAM TÜRKLERİ SAVUNDUĞU İÇİN TUTUKLANDI

Kazak Haberlerinde Çin hükumetinin kazak yetkililere baskıları sonucu, Kazakistan'da faaliyet gösteren Kazak aktivist Serikjan Bilaş'ın önderliğindeki Atajurt Erkleri ofisi basıldı ve tüm dosyalara el konularak geçici olarak kapatıldığı bildirildi.

''ÖLÜRSEK ŞEHİT KALIRSAK GAZİ OLURUZ'' DEMİŞTİ

Son zamanlarda özellikle de 2 gün önce Doğu Türkistan’da işkence altında harap olan aileleri için tanıklık eden kazak Türkleri ile tertip ettiği basın açıklamasında kimliği belirsiz kişiler tarafından tehdit edildiği ve bu yüzdende Bilaş’ın güvenliği için bir otele yerleştirildiği ancak Pazar günü gecesi Kazak İstihbarat elemanları tarafından zor kullanılarak götürüldüğü ileri sürülüyor.

TÜRKLERİ SAVUNDUĞU İÇİN TUTUKLANDI   

Kazak aktivistin hayatından endişe duyuluyorken Avukatı Ayman Omarova Serikcan’ın Kazakistan hukukuna göre 174/2 maddeden ‘’Halkı kin ve nefrete sürüklemek ile süçlandığını açıkladı.
Bazı ülkeler ve insan hakları örgütleri başta olmak üzere Kazakistan vede Doğu Türkistan diasporasındaki Kazak ve Uygur Türkleri de Sirikjanın serbest bırakılması için Kazak hükumetine çağrıda bulundu.

Son gelen haberlerde başkan Serikcan Bılaşın kazak mahkemesince tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı yönünde idi.

MUHAMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 4045 kişi okudu!
11/03/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.