Boris Johnson: Hükümet Uygur meselesine öncelik verecek

Boris Johnson: Hükümet Uygur meselesine öncelik verecek

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, İngiliz milletvekili Nusrat Ghani ve Yahudi insan hakları örgütü (René Cassin) hükümetin, "Uygur meselesini ön sıraya koyacağını" belirten bir mektup yazdı.

Yahudi insan hakları örgütüne (René Cassin) göre Boris Johnson mektubunda “Doğu Türkistan'daki durumla ilgili duyulan ciddi endişelere” odaklanacağını paylaşıyor.

Yahudi insan hakları örgütü (Rene Cassin) İngiltere'nin Çin'i sorumlu tutmasında önemli rol oynayan teşkilatlardan biri ve İngiliz Yahudi Temsilciler Komitesi ve yaklaşık 50 milletvekilinin desteğiyle birlikte geçtiğimiz günlerde Boris Johnson'a bir mektup yazdığı biliniyor.

TASARI, ÇİN’İ SOYKIRIMDAN SORUMLU TUTACAKTI

Boris Johnson hükümeti geçen hafta Birleşik Krallık Temsilciler Meclisi'nde Ticaret Yasasındaki Soykırım maddesinin değişikliği ile ilişkili tasarının geçmesini engellemişti.

Tasarı, Uygurların Çin'in soykırım suçundan mahkum edilmesini talep etmek için İngiliz Yüksek Mahkemesine başvurmasına izin veriyordu.

Yahudi insan hakları örgütüne (Rene Cassin) göre Boris Johnson’un cevap mektubunda; Doğu Türkistan’daki durumun hükümet için öncelikli olduğuna vurgu yapılırken “Bölgede meydana gelen ciddi ve korkunç insan hakları ihlallerini ele almak için harekete geçeceğiz” deniliyor.

Muhammed Ali ATAYURT
Kaynak: Türkistan Press
Kaynak: Rene Cassin
Bu Haberi 179 kişi okudu!
17/02/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.