BM İNSAN HAKLARI KONSEYİ 43. OTURUMUNDA ÇİN ZULMÜ MASAYA YATIRILDI
SON DAKİKA

BM İNSAN HAKLARI KONSEYİ 43. OTURUMUNDA ÇİN ZULMÜ MASAYA YATIRILDI

11 Mart Birleşmiş milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 43. Oturumunda Çin'in insanlığa karşı suç işlediği ve dünya toplumunun konuya derhal müdahalede bulunması gerektiği hakkında çağrı yapıldı.

Cenevre’de gerçekleşen oturumda Avrupa Yahudi Öğrenciler Birliği adına konuşan araştırmacı Ryan Berry sözlerine "Çin Halk Cumhuriyeti, insanlığa karşı suç işliyor" diye başladı ve son üç yıldır Çin’in 3 milyon’dan fazla Uygur, Kazak ve diğer suçsuz insanları toplama kamplarına kapattığını, bu kampların tamamen bölgedeki Müslüman ve trük varlığını asilime etmek için kurulduğunu vurguladı.

Ayrıca bölgede yürütülen ciddi anlamda insan hakları ihlallerinden keyfi suçlama ve tutuklamalar, işkence ve zorla çalıştırma sistemlerinden bahsederken BM İnsan Hakları Konseyi’nde eleştirdi. Konseyinde Bu konuların yoğun gündeme getirileceğini düşündüğünü fakat, hayal kırıklığına uğradığını ifade etti.

Öte yandan Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü, 12 Mart günü, Doğu Türkistan’da günden güne kötüleşen insan hakları ihlallerine karşı ciddi bakması ve hak ihlallerine karşı hareket başlatması hakkında beyanat ilan edip, BM İnsan Hakları Konseyi Genel Sekreteri Antonio Guterres'in çağrıya kulak vermemesi halinde Konseyin üye ülkelere karşı sorumluluklarını yerine getiremediği olarak kabul edileceğini bildirdi.

Cenevre insan hakları izleme direktörü John Fischer, Çin hükumetinin BM'nin Doğu Türkistan'a koşulsuz ziyaretini reddetmesi, yalanlar üretmesi ile ilişkin yaptığı açıklamada Çin’in Müslüman ülkelerin zulme sessiz kalması konusunda baskı oluşturduğunu ve BM İnsan Hakları Konseyindeki ülkelerin bir araya gelerek Çin’e aynı şekilde baskı oluşturması ve bağımsız bir soruşturma talep etmesi gerektiğini söyledi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 93 kişi okudu!
14/03/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.