BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES’İN ÇİN SOYKIRIMINI ARAŞTIRMASI İSTENDİ

BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES’İN ÇİN SOYKIRIMINI ARAŞTIRMASI İSTENDİ

Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Kanada, Avustralya ve bazı Avrupa Parlamentosu üyeleri, 16 Kasım'da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e, Doğu Türkistan’daki insanlık krizini acilen araştırması için BM mekanizmasını kullanmaya çağıran bir mektup yazdığı bildirildi.

Mektupta, BM Genel Sekreteri'nin "meseleyi soruşturmak için özel bir temsilci, özel soruşturma organı veya başka bir soruşturma mekanizması kurmasının yanı sıra İnsan Hakları Konseyi'nin özel bir oturumunu düzenlemesi" gerektiği vurgulanıyor.

Mektupta şu ifadelere yer verildi: "malumunuz, BM uzmanlarının gerçek eyleme geçme çağrısı dünya çapında 400'den fazla sivil toplum örgütü tarafından yeniden gündeme getirildi. Çağrıya istinaden bu mektubu yazdık. Güçlü ve sert suçlamalar halen geçerli. Ancak, mevcut durum tek taraflı harekete geçmenizi ve Doğu Türkistan krizini tam olarak araştırmanızı ve BM baskısından yararlanmanızı gerektiriyor." Denildi.

Mektubu imzalayan hukuk uzmanları ve politikacılardan biri, Eski bir Kanada adalet bakanı ve Raoul Wallenberg İnsan Hakları Merkezi'nin kurucusu olan Erwin Cutler, 17 Kasım'da verdiği röportajda BM genel sekreteri Antonio Guterres'in yetkisini kullanan bağımsız araştırmacıların Uygur kamplarının içinde ve dışında sınırsız bir soruşturma yürüteceğini umduğunu söyledi.

Ayrıca Doğu Türkistan’daki kampların iç ve dış gözetiminin sınırsız ve bağımsız bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak için, “mektubumuzda da belirttiğimiz gibi, uluslararası bağımsız bir soruşturma mekanizması kurmak için BM Genel Sekreteri'nin yetkilerini kullanmak istiyoruz" şeklinde ifadeler yer alıyor.

Bilgilere göre BM Genel Sekreteri Guterres'in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine soğuk davranışı insan hakları örgütlerini her zaman hayal kırıklığına uğrattı. Bu bağlamda, 17 Kasım'da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile temasa geçmeye çalışan politikacıların BM Genel Kurulu Sözcüsü Stephen Dujarric ile yaptığı görüşmede mektubu henüz görmediği ve E-posta yoluyla mektubun bir kopyasını iletmesi doğrultusunda bir yanıt aldığı ifade ediliyor.

ABD Senatörleri Ted Yoho, Tom Malinowski, Senatör Rick Scott ve Jeff Merkel tarafından yazılan mektupta, Marco Rubio, Kevin Krimer, Ilhan Omar, James McGovern ve ABD Senatosu üyelerinin yanı sıra ABD Kongresi üyeleri ve Avrupa Parlamentosu üyelerininde imzası bulunuyor.

Muhammed Ali ATAYURT

Bu Haberi 81 kişi okudu!
20/11/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.