BİR UYGUR AKADEMİSYEN TÜRKİYE’DE OKUDUĞU İÇİN ŞEHİT EDİLDİ

BİR UYGUR AKADEMİSYEN TÜRKİYE’DE OKUDUĞU İÇİN ŞEHİT EDİLDİ

Aralık 2017 tarihinde Doğu Türkistan’daki sözde “Uygur  özerk bölgesi” Çin komünist parti yönetimi tarafından resmi yazılı ilan çıkarılarak Türkiye başta olmak üzere, Afganistan, Kazakistan, Azerbeycan, Pakistan gibi 26 devlet terörle ilişkisi olan devletler listesine eklenmişti.
Bu kapsamda yabancı ülkelerden Urumçi’ye gelen Uygur, kazak ve diğer müslümanları kayıt altına almasının yanı sıra hangi ülkelere gitti, neler yaptığı özelliklede terörle ilişkilendirilen 26 devlete gidip gitmediği hususunda denetimi arttırarak Türkiye ve mısırdan dönen Uygur Türkü öğrencileri sorgu suvalsiz toplama kampı veya hapse mahkum etmişti.

Uygur habere göre Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi 2012 Yüksek Lisans öğrencisi Doğu Türkistan asıllı Ekrem Mehmet’in mezun olduktan sonra memleketine döndüğü ve bir süredir Urumçi’deki Maarif Enstitüsünde öğretim üyesi olarak görev yaptığı, uzun zamandır kendisinden haber alınamazken Uygur akademisyen Ekrem Mehmet’in en son tutulduğu Toplama Kampında İşkence sonucu şehit edildiği öğrenildi.

Bilgilere göre Ekrem Mehmet’e yöneltilen suçun Türkiye’de eğitim aldığı ve Öğrencilere Türkçe Öğretmek olduğu belirtiliyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 337 kişi okudu!
27/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.