BİR UYGUR AİLEYE TOPLU YARGIYLA 46 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ
SON DAKİKA

BİR UYGUR AİLEYE TOPLU YARGIYLA 46 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

Washington merkezli Özgür Asya Radyosu (RFA) muhabirlerinden Uygur gazeteci Nuriman Abdüreşid’in annesi, babası ve erkek kardeşinin, Çin rejim yönetimince "Terör hazırlığı düşüncesi içerisinde olmak" suçlamasıyla toplam 46 yıl hapis cezasına çarptırıldıkları ortaya çıktı.

Ailesinin 2017'de önce toplama kamplarına götürüldüğünü ardından da cezaevine konulduklarını aktaran Uygur gazeteci, Türkiye başta olmak üzere BM ve uluslararası toplumdan aile üyelerinin serbest bırakılması için devreye girmesi talebinde bulunuyor.

Kendilerinin yurt dışında eğitim almaları nedeniyle Memlekette kalan Ailesinin Toplama kamplarına götürüldüğü ve o sırada terör ile ilişkilendirilip 10’er yıl hapse mahkum edildiğini aktardı.

Haberin Çinli yetkiler tarafından kendisine tebliğ edildiğini dile getiren Nuriman Abdüreşid, kardeşi Muhammed Ali’ye 20 Ağustos 2017'de, 'terör faaliyetlerine hazırlanma düşüncesi’ suçlamasıyla 15 yıl 11 ay hapis cezası verildiğini açıklarken, "Baba Abdureshid Tohti, 13 Aralık 2017’de benzer suçlamayla 16 yıl 11 ay hapis cezasına, Anne Tacigül Kadir’in 13 yıl hapis cezasına çarptırıldığı tarafına ulaştığını paylaştı.

‘’Çin'in Türkiye’deki konsolosluğundan anne, baba ve kardeşi ile ilgili bilgi vermesini talep ettiğini belirten Nuriman Abdüreşid 2 yıl süren mücadelenin ardından 15 haziran günü Çin’in Ankara Büyükelçiliği tarafından arandığını ve ailesinin durumu hakkında bilgi verildiğini açıkladı.

Nuriman Abdüreşid, lisans eğitimini Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'de, yüksek lisansını Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi Çağatay dili ve edebiyatı ve doktorasını da Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsünde folklor alanında tamamlamış.
Küçük kız kardeşi Nursimangül Abdureşid de Şangay'daki lisans eğitiminin ardından yüksek lisansını Marmara Üniversitesi İşletme fakültesinde yapmıştı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 222 kişi okudu!
23/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.