BİR CAMİ’Yİ YIKMAK İÇİN ORDU GETİRDİLER
SON DAKİKA

BİR CAMİ’Yİ YIKMAK İÇİN ORDU GETİRDİLER

Doğu Türkistan'da kapsamlı bir şekilde soy kırım ve kültür katliamı gerçekleştirmekte olan Çin Komünist yönetimi aynı zamanda din düşmanlığını da en üst seviye ye taşıyarak Müslüman Uygur Türklerine yapılan tüm baskı ve rejim uygulamalarını Huy Müslümanlarına da aynı şekilde uyguluyor.

Çin’in bilgi ablukası ve sıkı kontrolleri yüzünden çok sayıda Çinli muhabirleri bulunan Demokratçi Çinlilere ait haber siteleride son dakika bilgilerine erişmek ve ya teyit etmekte çaresiz kalabiliyor.

Bitter Winter Haberine göre 31 mart  Huy müslümanların yaşadığı Nengxia eyaleti Yinquan kasabasındaki en büyük Caminin yıkımı sırasında Çin’in Polis, Asker ve bölge güvenlik güçleri tarafından kuşatılarak yıkım işlerinin gerçekleştirildiği sivillerin fotoğraf veya görüntü alması yasaklanarak hiçbirinin yaklaştırılmadığı hatta güvenlik güçlerinin bölgedeki diğer Camilere kadar yerleştirilip herhangi bir hareketlilik olursa müdahale etme talimatı verildiği ortaya çıktı. 

Çin hükumetinin İslamı Çinklileştirme pılanı yürürlüğe girdiğinden buyana Doğu Türkistan ve Huy bölgesi olmak üzere çok sayıda Caminin yıkıldığı biliniyor. Ancak gerçekler Merkezi yönetim tarafından örtbas edilince yıkılan Camilerle ilgili net bilgileri bulmak dahada zorlaşıyor.

 

Kaynak:Bitterwinter
MUHEMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 754 kişi okudu!
02/07/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.