BEBEK BAKIM HİZMETİ İÇİN YÜZLERCE ÇİN’Lİ İŞE ALINACAK

BEBEK BAKIM HİZMETİ İÇİN YÜZLERCE ÇİN’Lİ İŞE ALINACAK

Doğu Türkistan’daki Bayongolun (Bayangolin) İl Pedagoji Enstitüsüne bağlı okullara yakın zamanda yerel ve Çin’in iç bölgelerinden getirilen Çinlilerden 280 Personel işe alınacağı öğrenildi.
Çin’in organ yayını Bayongolun gazetesinin bu haktaki haberine göre Merkezi hükümet 2 Kongre sonrası ‘’Doğu Türkistan politikasında’’ yeni bir düzenleme geliştirerek bu yıllık öğretmen kabul programına "Çocuk bakım bölümü" eklenmiş olup yeni programda bebek bakım hizmeti de dahil 280 eğitmen işe alınacağı belirtiliyor.
Adayların Okulda işe başlamadan önce uzmanlık gerektiren mesleki teorik bilgi ve pratik beceri, acil durum vakaları bertaraf etme iktidarı gibi birtakım eğitimlerden geçeceği söylenen duyuruda mezuniyet sonrası ilgili yetkililer tarafından belirlenen yatılı ana okul, okul öncesi eğitim kurumları, bebek bakım hizmetleri ve diğer ilgili kamu kuruluşlarında istihdam edileceği vat ediliyor.
Bilindiği üzere Doğu Türkistan’daki Çin kamplarında 3 milyondan fazla Uygur ve Türk kökenli Müslümanlar suçsuz yere hapis tutuluyor ve Uygur Türklerinin üzerindeki keyfi tutuklamalar hala devam ederken bu durum tutsakların geride bıraktığı binlerce Uygur çocuk ve bebeklerin kimsesiz kalmasıyla sonuçlanıyor.
Akrabalarının ellerine nadiren verilmediyse Komünist Parti yetkililerinin el koyduğu Türk Çocuklar ‘’ Melekler yuvası’’ adı verilen Çocuk yetiştirme kamplarında tıpkı bir Çinliymiş gibi yetiştirilerek Uygur Türk milli kimliği ve dini inanç değerlerinden uzak büyümesi amaçlanıyor. Böylece bir taşla iki kuş vurmayı pılanlayan Çin komünist Yönetimi, yüksek imtiyazlarla Çin’den Doğu Türkistan’a getirdiği Çinlilerin istihdam meselesini de çözmüş olacak.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

 

Bu Haberi 327 kişi okudu!
29/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.