BBC BELGELEDİ. “ÇİN, KAMUOYUNA YALAN SÖYLÜYOR”
SON DAKİKA

BBC BELGELEDİ. “ÇİN, KAMUOYUNA YALAN SÖYLÜYOR”

kaç yıldır akrabaları ile ilgili haber alamayan Uygur Türkleri bu hafta başı BBC tarafından ifşa edilen ve Doğu Türkistan’ın Karakaş bölgesindeki 650 aileden 3 binden fazla kişi ile ilişkin kişisel bilgilerin bulunduğu Karakaş listesinden ailesi hakkında bazı bilgileri rastladı.

Türkiye’de yaşayan 3 çocuk annesi Rozinisa Memet Tohti, Karakaş listesinde kaydedilen 597 nolu evraktan 3 senedir hiç bir haberini alamadığı Ablası Roziniyaz Memet Tohti’nin gerekçesiz 10 yıl hapis cezasına hükmedildiğini ve 358 nolu evraktan ise kız kardeşi Patem Memet Tohti’in 2 den fazla çocuk sahibi olduğu bahanesi ile 8 mart 2018 tarihinde Karakaş 4. Ceza kampına kapatıldığını öğrendi.

Fakat Çin dış işleri bakanı Wang Yi geçen hafta Münih’te gerçekleştirdiği basın toplantısında ceza kamplarının olmadığını, Doğu Türkistan’da halkın refah içerisinde Çin Komünist Partisinin himayesi altında mutlu bir yaşam sürdürdüğünü iddia etmişti, oysa sızan belgeler ve Canlı tanıkların beyanı Çin’in Uygur Türkleri meselesinde kamuoyuna yalan söylemekte olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 203 kişi okudu!
22/02/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.