BAYRAMDA SAYISIZ İNSAN TUTUKLANDI

BAYRAMDA SAYISIZ İNSAN TUTUKLANDI

17 Haziran China Aid haberine göre, Doğu Türkistanda Ramazan Bayramı arifesi ve bayram günü yüzlerce Uygur Türkü’nünü Çin Polislerince tutuklanarak karakola götürüldüğü bildirildi.

Akıllı telefonlarında We Chat uygulaması aracılığıyla Aile bireyleri veya Arkadaşlar arasında birbiri ile bayramlaşma ve selamlaşma mesajlarını paylaşması nedeniyle gözaltına alınan yüzlerce Uygur Türkünün İllegal dini faaliyetler çerçevesinde yasaklanan paylaiımlarda bulunduğu belirtildi.

Bayram kutlama Mesajı Bile Yasak.

Haberde gözaltına alınanlardan  bir bölük kişinin para cezası ve bu tür mesajları asla paylaşmayacağına dair sözleşme imzaladıktan sonra serbest bırakıldığı belirtilirken geri kalanlardan hala haber alınamadığı ifade ediliyor.

Bilgilere göre serbest bırakılan Uygurların daha önce yazılıp hazırlanmış mesajları paylaşan kişiler olduğu, bırakılmayanların ise Paylaşılan mesajları yazıp hazırlayan kişilerin olduğu ileri sürülüyor.

Sizinki Değil Bizim Bayramımız Kutlanacak.

Haberin Sonunda Çin Yönetiminin Kaşgar, korla, Aksu, Hoten, gibi Doğu Türkistan’ın büyük şehirlerinde de Uygur Türklerinin Ramazan bayramını kutlamaları vede bir biri ile bayramlaşmalarının yasaklandığı,  Ancak Ramazan bayramıyla beraber gelen Çinin geleneksel bayramlarından Tang Zongze bayramı adı verilen Çin bayramını kutlamalarının yasal olduğu ve talep edildiği öğrenildi.

Bu Haberi 2249 kişi okudu!
19/06/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.