BAYRAM KUTLAMAYAN TÜRKLER TUTUKLANDI

BAYRAM KUTLAMAYAN TÜRKLER TUTUKLANDI

20 Haziran Cahina Aid haberine göre Doğu Türkistanlı Müslüman Türklerin Ramazan Bayramı ile aynı zamana denk getirilen Çinin Geleneksel bayramlarından ZongZi Bayramı kutlamalarına destek olmayan Uygur Türkleri Çin Polislerince Tutuklanıp toplama Kamplarına gönderdiği Öğrenildi.

Bundan Sonra Bayramınız Budur.

Haberde Çin yönetimi Ramazan Bayramı, Doğu Türkistan'ın Kaşgar, Hoten, Aksu gibi büyük şehirlerinden , Çin’in  ZongZi Bayramı propagandasını desteklemeyip Çin bayramını kutlamayı ret eden  veya ZongZi bayram yemeğini istemeyen 40 ı aşkın Uygur Türkünün gözaltına alarak Nazi Toplama Merkezlerine kapattığı bildirildi.

Bunun dışında  bazı bölgelerde Çin yönetiminin  organize ettiği ZongZi bayramı kutlamalarına katılmayan Yüzlerce Uygur Türkü aileyi tutukladıktan sonra yüksek para cezası ile cezalandırarak her koşulda yönetime bağlı kalacağı hususunda sözleşme imzaladıktan sonra serbest bıraktığı belirtildi.Gözlemciler, Çin yönetimini Uygur Türklerini Çinlileştirme Politikasını uzun zaman önce başlamış ancak Uygurların dini ve milli bayramlarına karışmayarak üstü örtülü biçimde her türlü asimile siyasetini yürütüyordu. Hala amacına ulaşamayan Çin, Bu işi hızlıca halletmek için Uygur Türklerinin Örf adedi, Kültür medeniyeti ve bayramlarını dahi karıştırıyor. Zira Çinlileştirme politikasını aşikare bir şekilde  uygulamak suratıyla Uygurların İslamla özdeşleşmiş milli bayramlarının yerine Çin Bayramlarını geçirip, Müslüman Uygur Türklerini mecbur halde asimile ediyor ifadesini kullandı.

Bu Haberi 2253 kişi okudu!
25/06/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.