BATI VE AVRUPALI 83 ŞİRKETİN UYGURLARI KÖLE ETTİĞİ RAPOR EDİLDİ

Bitter Winter haber ajansının 28 Mayıs tarihli haberine göre Çin'in Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerini araştırmak için kurulan Avustralyalı bir düşünce kuruluşu Çin'in Uygurları Çin eyaletlerine yerleştirme sürecini hızlandırdığını tespit etti.

Avustralyalı düşünce kuruluşu ve Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü ortaklaşa yürütülen bir araştırmayla bu yılın başlarında Çin’in Doğu Türkistan halkını Çin eyaletlerine taşıyıp ve onları köle olarak sattığı hakkında rapor yayınlayıp Uluslararası toplumun dikkatini çekmişti.

Enstitü bu sefer daha kapsamlı soruşturma yürüterek kanıt toplaması sonucu yeni bir rapor daha yayımladı.

Rapora göre Çin komünist Partisinin (ÇKP) Uygurları Çin’in iç kesimlerine zorla sürgün etme uygulamasını genişlettiği süreci hızlandırdığı ortaya konuluyor.

Sürgündekilerin çoğu kamp tutsakları olup Çin‘deki fabrikalarda ve ünlü markalara mal tedarik eden Çinli şirketlerde çalışmaya zorlanıyor.

Köle işçilerin tekstil fabrikaları dışında ağır görevlede de yar aldığı beceremeyenleri ise çeşitli yollarla cezalandırdığı vurgulanıyor.

Raporda dünya çapında tanınmış Batılı 83 markanın tedarik zincirleri Uygurların zorla çalıştırılmasından yararlandığı gösteriliyorken buna ek olarak, dokuz Avrupalı şirketi de kapsayan dünya çapında önemli teknoloji şirketleri, otomobil, ayakkabı ve giyim markalarıda bulunuyor.

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü'nden bir ekibin kamu verileriyle Uygurların Çin eyaletlerine sürgün edilmesinin özellikle son zamanlarda hız kazandığı ve Uygurların milli değerlerini benimsemesi yahut dini inancına bağlı olmasına katiyen izin verilmediği gözlemleniyor

Raporda listelenen 83 şirket arasında Almanya'nın BMW, Bush, Mercedes-Benz, Puma, Siemens şirketleri, İtalya'nın Caddy şirketi, İsveç'in (H&M), Electrolux şirketi, Filipinler'den Jack ve Jill şirketi, Fransa'dan Lacoste şirketi, İspanya'nın (Zara) markaları bulunuyor.

Fransa merkezli Bitter Winter Network’un adını gizleyen bir Adidas çalışanı tarafından elde ettiği bilgilerse yüzlerce Uygur Türkünün Doğu Türkistan'daki bir kamptan Anhui Eyaletindeki fabrikaya getirildiği, çalışırken polis tarafından sürekli izlendiğini, sık sık görüş bildirisi beyan etmek zorunda olduğu ve iç koşullarının topluluktan gizli tutulmaya çalışıldığı yönünde.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre Çin Komünist Partisinin etkisi altındaki Çin halkının Uygurları terörist olarak tasvir ettiği, Çinliler arasındaki ırkçılığın yıllardır yoğunlaşarak ilerlediği, yabancılara özelliklede Uygurlara duyulan nefretin arttığı, hatta Çinlilerin “Uygur halkını baskılayarak huzurlu ve müreffeh bir hayat sürdürebileceği” sonucuna vardıkları gözlemleniyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 452 kişi okudu!
30/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.