BAŞKAN ERDOĞAN UYGUR MESELESİNDE TOPU ABD’YE ATTI

BAŞKAN ERDOĞAN UYGUR MESELESİNDE TOPU ABD’YE ATTI

Dün ABD’deki Türken teşkilatı tarafından Cumhur başkanı Recep Tayıp Erdoğan’ında katılımıyla düzenlenen basın toplantısında başkan Erdoğana Uygur aktivistler tarafından Doğu Türkistan meselesi soruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Doğu Türkistan Topraklarının Çinliler tarafından İşgal edilen toprak olduğunun farkında olduğunu bildiğini vurgulayarak söze başlayan Uygur genç, Doğu Türkistanda 3 milyondan fazla Uygur ve başka Türk soyluların ceza kampına kapatılarak, milli kimliğinden dini ve kültürel değerlerinden kopartıp Çinlileştirilmeye çalışıldığı, Uygur kızların Çinli erkeklerle şartlı veya Zorla evlendirilmekte olduğu ifadelerinin yanı sıra Türkiye’nin geçmişte olduğu gibi bu konulardaki güçlü duruşunun ardındaki suskun tavrı ve konuyla ilgili Türkiye olarak bundan sonra atılacak adımları sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Uygur aktivistin sorusuna Türkiye'nin Uygur Türklerine elinden gelen desteği verdiğini ve Çin'e gönderilecek heyetlerin raporuna göre bir tavır alacaklarını belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olarak şu ana kadar Doğu Türkistan'dan Türkiye'ye gelenlerle ilgili herhalde hiç haberiniz olmadı.

Doğu Türkistan'dan şu an itibariyle Türkiye'ye gelen binlerce kardeşimiz var. Bunlara biz kapımızı daima açtık ve elimizden gelen her türlü desteği de verdik.

Şu an itibariyle de Çin'le yaptığımız ikili görüşmelerde tekrar gündemimize de geliyor. Ben ABD'nin bu noktada ne yaptığı üzerinde duracak değilim ama ABD, özellikle BM Güvenlik Konseyi üyesi olarak, aslında bu konuyu çok daha farklı bir şekilde gündeme getirebilir ve BM Güvenlik Konseyi üyesi olarak bunu gündeme getirmiş olsa çok daha hızlı bir netice almak mümkün olabilir diye düşünüyorum.

Tabi Çin'in bu noktada bize bazı teklifleri de var. 'Heyetler gönderin' diyorlar, 'gönderin bu heyetleri gelsinler, bu söylenenleri oluyor mu, olmuyor mu yerinde görsünler' diyorlar.

Dış işlerimiz de bu konuyla ilgili bir çalışma yürütüyor şu anda. Temenni ediyorum ki bu çalışmayla birlikte, oraya gidecek olan heyetin oralarda yaptığı incelemeler neticesinde, bu noktada alacağımız tavrı daha açık ve net belirleriz." şeklinde cevap verdi.

FATMA HASAN
Bu Haberi 328 kişi okudu!
24/09/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.