BARIN ŞEHİTLERİNİ UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ

BARIN ŞEHİTLERİNİ UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ

05 Nisan 1990 yılı Ramazan ayının 17. günü Doğu Türkistanın tarihi şehri Kaşgara bağlı Aktuğ yöresinin BARIN kasabasında bir camiinin yerli Uygur halkı tarafından ibadet edilebilir hale getirmek için onarılmaya çalışılması esnasında buna izin vermeyen Çinli memurlar ile yerli halk arasında çıkan tartışmalara Çinli askerlerin müdahale ederek silâhsız ve savunmasız halkın üzerine ateş açmaları sonucu patlak veren olay merhum şehit Zeydin Yusuf’un önderliğinde mukaddes bir mücadeleye dünüşüyor.

Çinli askerlerden elde edilen silâhlar ile mukavemet gösteren Doğu Türkistanlı halk ile Çin güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor.

günlerce devam eden çatışmada Çin işgal yönetimi orantısız güç kullanarak kara ve havadan destekli askeri operasyon ile BARIN kasabasını yerle bir ederek haritadan siliyor.

Barın katliamı olarak Doğu Türkistan tarihine yazılan ayaklanmanın bastırılmasından sonraki tutuklama hareketleri sırasında 200’ün üzerinde mücahit Doğu Türkistanlı acımasızca şehit edilmiş, 2000’in üzerinde suçsuz Uygur genci hapse atılıyor.

Ellerinde demir’in kırığı bile bulunmayan Barın halkı modern silahlarla mücehhez Çin askerlerine karşı sessiz sedasız ölmektense savaşarak ölme ayrıcalığının ruhunu ecdatlarımıza miras bırakarak hak ve adalet yolundaki kırılmaz varlıklarını ebedileştirdiler.

Aradan geçen 30 yıla rağmen acılarımız tazeliğini koruyor. Kahramanlarını ebediyen başlarına taç eden Doğu Türkistanlılar olarak tüm aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Allah’tan en güzel mertebeleri dilemekle birlikte dün olduğu gibi bugünde, yarında Doğu Türkistan halkının yok edilemeyeceğini göstermek adına gelecek nesil Doğu Türkistan mücahitlerine kahramanlarımızın korkmaz ve dönmez iradesinden ilham almaya, onların izlerini kaybettirmemeye gayret gösteriyoruz.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 146 kişi okudu!
05/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.