AVRUPA’DA ANTİ-ÇİN HAREKETLERİ GÜÇLENİYOR

Avrupa ülkeleri, Çin hükumetinin virüs ile ilgili gerçekleri gizlemekte ısrarcı olmasından dolayı Avrupa'daki Çinli şirketlerin faaliyetlerini kısıtlamaya gitti.

ABD Dış işleri Bakanı Mike Pompeo geçtiğimiz hafta sonu tüm ülkeleri Çin'de başlayan vebadan kaynaklanan zarara dikkat çekerek Çin ile iş yapmaktan kaçınmaya çağırmıştı.

ABD hükumeti tarafından İngiliz hükumetinin Huawei hakkındaki kapatma kararı sıcak karşılandığı gibi ABD dahil İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da bu tür Çinli kuruluşların sınır dışı edilmesi gündeme geldi.

The UK's Times’ın 21 Nisan verdiği haberine göre İsveç'te Konfüçyüs Enstitüsü'nün adını taşıyan “Eğitim Mobil” noktasının kapatılması konuşuluyordu, fakat işler büyüyünce İsveç'teki Konfüçyüs Enstitülerinin virüs nedeniyle iki ülke arasındaki son gerilimler neticesinde dün kapatıldığı bildirildi.

Bilgilere göre iki ülke arasındaki ilişkinin 2015 yılına kadar çok iyi gittiği ve 2005 yılında İsveç'teki ilk Konfüçyüs Enstitüsü'nün açılmasından sonra, İsveçli ünlü marka Volvo’nun Çin pazarına derinden dahil olmasına kadar güçlendiği biliniyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 687 kişi okudu!
23/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.