ARAP DÜNYASI UYGUR MÜSLÜMANLARININ YANINDA OLDUĞUNU BİLDİRDİ
SON DAKİKA

ARAP DÜNYASI UYGUR MÜSLÜMANLARININ YANINDA OLDUĞUNU BİLDİRDİ

Çin’in Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği Müslümanlar üzerindeki dini baskı ve inancından vazgeçtirmeye programlı ceza kampları ve dahi sistematik soy kırım uygulamasına yönelik Arap Avukatlar birliği tarafından basın açıklaması düzenlendi.

Açıklamada Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur ve Başka Müslüman milletleri dininden caydırmasına, Müslümanları keyfince bastırmasına, insan haklarını hiçe sayarak insanlık dışı zulüm etmesine karşı tüm islam aleminde Çin mallarına boykot uygulanması gerektiği vurgulanıyor.

Bu konuda İslami teşkilatlara seslenen avukatlar Uygur Türklerinin sesi olmak adına Çin’e ortak çağırı yapması ve BM İnsan hakları araştırma heyetinin Doğu Türkistan’a gidip bağımsız gözlem yapmasına izin vermesi isteniyor.

Bir yandan Ürdün başkenti Amman'da, Çin'in Müslüman Uygur Türklerine yönelik zulümleri ve hak ihlalleri protesto edilirken göstericiler, Amman'daki Çin Halk Cumhuriyeti Büyük elçiliği önünde toplanarak Çin yönetiminin Uygur Türklerine uyguladığı baskılara son verilmesi çağrısı yaptı.

Öte yandan Aljazeeraj kanalı Doğu Türkistan Basın ve Medya Derneği (İstiklalTv ve TürkistanTv) merkezimizde ziyaret gerçekleştirerek genel yayın yönetmeni ve Dernek başkanımız Dr. Abdulvaris HOTEN ile Doğu Türkistan'ın güncel vaziyeti hakkında canlı yayın röportajı yaptı ve Arap dünyasına Doğu Türkistan davası anlatıldı.

01.1.2020-Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 217 kişi okudu!
01/01/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.