AMERİKALI AKTİVİSTİN AKRABASI DOĞU TÜRKİSTAN’DA TUTUKLU OLDUĞU TEYİT EDİLDİ
SON DAKİKA

AMERİKALI AKTİVİSTİN AKRABASI DOĞU TÜRKİSTAN’DA TUTUKLU OLDUĞU TEYİT EDİLDİ

Son yıllar uluslararası arenada çokça gündeme getirilen fakat Çin komünist Partisinin bilgi ablukası yüzünden bir türlü haber alınamayan Doğu Türkistan’daki kayıp Uygur Türklerinden bazılarının durumu hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı.

Washington’da yaşayan Uygur aktivist ve Uygur Projekit’in lideri Roshan Abbas hanımın ablası Gülşen Abbas hakkında Özgür Asya Rdayosunun bölgede yürüttüğü araştırmaları sonucu Gülşen Abbas’ın uzundan beri tutuklu olduğu teyyit edildi.

Gülşen Abbas hanımın Amerika’da yaşayan iki kızı annesi hakkında Ürümçi’deki akrabaları, tanıdıkları, yakın çevresindekilerden hatta bölge karakollarına kadar ulaşarak ne suçla ve ne zaman tutuklandığı ve nerede tutulduğu ile ilgili hiçbir bilgi edinemedikten sonra Washington DS'daki Çin büyükelçiliğine defalarca anneleri hakkında bilgi vermesi için başvuruda bulunmasına rağmen görmezden gelindiği biliniyor.

Bilgilere göre Gülşen Abbas hanımın 21 aydır toplama kampında olduğı belirtiliyorken Kızı Ziba’nın annesi ile ilgili söyledikleri ise Gülşen Abbas hanım’ın emekli bir sosyal hizmet aktivisti olduğu çocuklarına ve onların eğitimine özenveren ev işlerine düşkün sıradan ev hanımı olduğu yönünde.

Doğu Türkistan asıllı Amerikan vatandaşı, Aktivist Roşen Abbas, Çin komünist rejiminin ablası Gülşen Abbası tutuklama sebebini anlatarak kendisinin 2018'de New York merkezli düşünce kuruluşu Hudson Enstitüsü tarafından düzenlenen Doğu Türkistan ile ilgili Konfransta konuşmacı olması ve Doğu Türkistan’daki baskıları anlatması sonucu meydana geldiğini ifade ediyor.

Roşen hanım ablası ve onun gibi milyonlarca suçsuz Uygurun kurtarılması için var gücünü kullanacağını her plat formda dile getiriyordu.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 181 kişi okudu!
01/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.