AKSU’YA 100 BİN DÖNÜM DOMUZ ÇİFTLİĞİ KURULUYOR
SON DAKİKA

AKSU’YA 100 BİN DÖNÜM DOMUZ ÇİFTLİĞİ KURULUYOR

Çin’in yayın organı Xinhua haber ajansına göre Aksu’ya bağlı Bai nahiyesinde 300 bin domuz yetiştirme kapasiteli 100.000 dönümlük arazi üzerine inşaası başlayan “altın boynuz bahçeciliği” adı verilen tesisin temel atma töreni 31 Mayıs'ta gerçekleştirildiği öğrenildi.

Projeye 3 milyar Yuen yatırım yapıldığı ve üç yıl içinde tamamlanması bekleniyorken Bai nahiyesi yetkilileri tesisin bölgedeki tarımsal yapının sanayileşmesine büyük ölçüde katkı sağlayacağı ve proje tamamlandığında ek olarak kasaphane, yağ arıtma ve benzeri yan sanayi fabrikalarınında kurulacağını belirtiyor.

Çin komünist rejimi son zamanlarda Doğu Türkistan’da domuz yetiştireceğini sık sık duyuruyor. Geçtiğimiz hafta Kaşgar’daki yeni kurulacak Domuz yetiştirme üssü için imza atılmıştı. Gerekse Çin’den gelen veya gelecek Çinlilerin domuz eti talebini karşılayabilmek için gerekse Uygur Türklerinin dini inançlarını zedelemek adına Domuz eti yemeye zorlanması açısından domuz eti kullanımını çeşitli şekillerde arttırmıştı.

Çin makamlarının söz konusu tesisleri Uygur Türklerinin yoğun olduğu Kaşgar ve Aksu gibi bölgelere kurması başlıbaşına bir sorunken, kim bilir tesis için kullandıkları onca dönüm arazi kimlerin özgürlüğüne ve hatta canına mal oldu.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 207 kişi okudu!
04/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.