AKSU’DA 1.5 MİLYON UYGUR TÜRKÜNÜN ÇALIŞTIRILACAĞI TESİS KURULUYOR
SON DAKİKA

AKSU’DA 1.5 MİLYON UYGUR TÜRKÜNÜN ÇALIŞTIRILACAĞI TESİS KURULUYOR

Uygurları çalışmaya zorlamak ve uluslararası sözleşmeleri ihlal etmekle suçlanan Çinli pamuk işletmeleri Doğu Türkistan’da genişlemeye devam ediyor.

Çin basınında yer alan haberlere göre 300.000 tohumluk pamuk dokuma fabrikası yakın zamanda Aksu vilayeti Şayar nahiyesinde inşaata başladığı öğrenildi.

Halı hazırda Uygur Türkleri Çin pamuk üreticileri için ucuz iş gücü kaynağı olarak önem taşıyor. Tesis tamamlanır ve üretime başlamasıyla 1 milyon 500 bin Uygur Türkü köle gibi çalıştırılacağı öne sürülüyor.

Çin’in organ yayını Aksu gazetesine göre Shayar nahiyesinde yapım aşamasında olan 300.000 tohumluk tesis, Korla merkezli Xinjiang Lihua Textile Co., Ltd. tarafından finanse edilmekte olduğu belirtilirken 25 Mayıs'ta inşaatına başlanan tesise 1,32 milyar Yuan yatırım yapıldığı aktarıldı.

inşaatın tamamlanması ve işe girişmesi halinde şirketin yüksek ciroya sahip olacağı ön görülüyor.

Analistler, Çin hükümeti "Uygurları yoksulluktan kurtarma bahanesiyle Kölelik sistemini güçlendirmeyi planlarken bu şirketlerin sadece Uygurlardan faydalanmakla kalmayıp Çin hükümetinin onları kontrol etmesine, kültürel ve dini ayrıştırma siyasetine katkı sağlayacağı için rejiminde desteklerine eriştiğini kaydetti.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

 

Bu Haberi 178 kişi okudu!
03/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.