AF ÖRGÜTÜNDEN ÇİNLİ MAKAMLARA ÇAĞIRI ‘’UYGURLARI SERBEST BIRAKIN’’
SON DAKİKA

AF ÖRGÜTÜNDEN ÇİNLİ MAKAMLARA ÇAĞIRI ‘’UYGURLARI SERBEST BIRAKIN’’

Uluslararası Af Örgütü 8 Haziran'da Çin’in başlattığı büyük çaplı keyfi tutuklamaları sırasında ortadan kaybolan bir Uygur Türünün daha serbest bırakılması için Çin makamlarına çağrıda bulundu.

Kaşgar'da elektrikli otomobil operatörü ve iş adamı olan Abdülgani Kadir’in (Abdugheni Qadeer) Nisan 2017'de ortadan kaybolduğu ve temmuz aylarında kamuya kapalı yargılanıp 7 yıl hapse mahkum edildiğini, ancak tutuklanma gerekçesinin hala Çin makamlarınca açıklanmadığı belirtilen çağırıda Abdülgani Kadir’in durumundan büyük endişe duyulduğu belirtildi.

Doğu Türkistan’daki Cezaevi İdaresi başkanı Wang Jiang'a bir mektup gönderen Uluslararası Af Örgütü, Abdülgani Kadir’in bir suç işlediğine dair uluslararası kabul görmüş tam güvenilir ve ikna edici delillerin bulunmadığı takdirde onun derhal serbest bırakılmasını talep ederek tutsakların Uluslararası standartlara göre bir taraf edilmesi, Serbest bırakılıncaya kadar ailesi ile görüşmesine izin verilmesi, avukat tutması ve fiziksel işkencelerle zarar görmemesi konuları üzerinde Çinli yetkililere çağırı yaptı.

Bilgilere göre Abdülgani Kadir’in tutuklanmasının 2016 yılında Mısır'a yaptığı ziyaretten kaynaklandığı ve onunla Mısır'a giden insanlara uçak biletlerini almasına yardımcı olmasının olduğu ileri sürülüyor.

Uluslararası Af Örgütüne göre Abdülgani Kadir’in Mısır’da eğitim alan damadı İlyascan Rahman’ında 2017’nin başlarında Mısırlı yetkililer tarafından 1500’ü aşkın Uygur Türkü öğrencinin Çin'e iade edilmesi sonucu ortadan kaybolduğu ve ailesinin onunda hapse atıldığını düşündüğü ileri sürülüyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 149 kişi okudu!
10/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.