ABD, UYGUR YASA TASARISINI OYLAMAYA HAZIRLANIYOR

ABD, UYGUR YASA TASARISINI OYLAMAYA HAZIRLANIYOR

ABD, Çin’in Müslüman Uygur Türklerine uyguladığı baskı politikasına karşı tutumunu sertleştirmeye hazırlanıyor.

Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, Trump yönetimine bu yönde çağrı yapan bir tasarının Senato’dan yakında geçmesini beklediğini söyledi.

McConnell, Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio’nun sunduğu her iki partiden de destek alan tasarının, Başkan Donald Trump’a, ‘’baskıdan sorumlu olanlara karşı hedefe yönelik yaptırımların uygulanması’’ çağrısı yaptığını kaydetti.

Senato Genel Kurulu’na hitap eden Cumhuriyetçi McConnell, Senato’nun yakın zamanda Senatör Rubio’nun Uygur İnsan Hakları Politikası Kanunu’nu geçirme yönünde adım atacağını beklediğini dile getirdi.

Senatör Rubio’nın ekibinden yapılan açıklamada ise tasarının oybirliği ile yakında geçmesini umdukları belirtilirken tam bir tarih verilmiyor.

Tasarı sadece Uygurlar’ı değil Çin’deki tüm Müslüman azınlık grupları kapsıyor.

Reuters haber ajansına bilgi veren bir kaynak, oylamanın gelecek hafta gibi yakın bir zamanda olabileceğini ancak erteleme ihtimalinin de gözardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

Çin komünist Partisi ise Uygurlar’ı destekleyen tasarıları kabul etme hamlelerini, “ABD’in oyunu” kötü niyetli saldırı ve Çin’in içişlerine ciddi müdahale olarak değerlendiriyor.

ABD Temsilciler Meclisi geçen yılın sonuna doğru, Doğu Türkistan’daki Müslümanlara yönelik baskı politikalarından dolayı üst düzey Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını oy birliğiyle kabul etmişti.

Tasarı Senato’da da kabul edilmesi halinde, olası farklılıklar üzerinde uzlaşılması için Temsilciler Meclisi’ne geri gönderilecek. Son oylamanın ardından da yürürlüğe girmesi için Başkan Donald Trump’ın imzasına sunulacak.

Birleşmiş Milletler, 3 milyondan fazla Müslüman Uygur’un Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında tutulduğunu tahmin ediyor.
Çin ise kampların eğitim amaçlı olduğunu ve Uygurlar’a işkence yapmadıklarını savunuyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 243 kişi okudu!
13/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.