ABD UÇAK GEMİLERİ HİNT PASİFİK'TE
SON DAKİKA

ABD UÇAK GEMİLERİ HİNT PASİFİK'TE

ABD ile Çin arasında ticaret-teknoloji savaşı, Çin virüsü Hong Kong ve Tayvan, Uygur insan hakları yasası ve Güney Çin Denizi'ne askeri konuşlandırmalar nedeniyle tırmanan gerilime yeni bir unsur daha eklenerek ABD Donanmasına ait uçak gemisi filosunun dörtte birinden fazlası Hint Pasifik bölgesine konuşlandırıldığı bildirildi.

Sputniknews’te yer alan habere göre, bu hafta Tayvan'ın Çin'in "yasadışı" ve "vahim düzeyde provokatif" diye kınamasına yol açacak şekilde ABD askeri kargo uçaklarının hava sahası üzerinden uçmasına izin vermesinin ardından, bu kez ABD Donanması'na ait üç uçak gemisi yaklaşık üç yıl aradan sonra Hint Pasifiği sularında devriye görevine çıktığı belirtiliyor.

Sputnik, çarşamba günü, USS Nimitz uçak gemisinin Kaliforniya'daki San Diego'dan, USS Ronald Reagan uçak gemisinin Japonya'daki Yokosuka'dan demir alarak Pasifik'e yöneldiklerini bildirmişti.

Her ikisi de Nimitz-sınıfı nükleer güçle çalışan uçak gemisinde onlarca savaş uçağı, keşif uçağı, helikopterin yanı sıra ileri teknoloji elektronik savaş sistemleri, gemi savar, uçaksavar ve kısa menzilli gemi hava savunma sistemleri bulunuyor.

Gözlemciler ABD'nin aktif uçak gemisiyle birlikte üzerlerindeki savaş uçakları ve helikopterlerin yanı sıra eşlikçi kruvazör, destroyerler ve diğer destek gemileriyle birlikte Hint Pasifik bölgesinde faaliyete geçmesi anlamına geldiğini kaydetti.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 192 kişi okudu!
15/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.