ABD TEMSİLCİLER MECLİSİNDE ÇİN’İN KURDUĞU KÖLELİK SİSTEMİ ELEŞTİRİLDİ
SON DAKİKA

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİNDE ÇİN’İN KURDUĞU KÖLELİK SİSTEMİ ELEŞTİRİLDİ

ABD Kongresi üyelerinden Ted Yoho, Temsilciler Meclisi'nde Doğu Türkistan halkının şuanki durumu hakkında detaylı bir sunum yaptı.

Doğu Türkistan'ın Uygur, Kazak ve Kırgız Müslümanlarının yaşadığı ana toprakları olduğunu ÇKP’nin (Çin Komünist Partisi) iktidara geldiğinden beri bölgeyi kontrol altına alıp yıllardır baskı politikası yürüttüğünü söyledi.

Uluslararasında kanıtlanan ve Çinli yetkililerin “eğitim merkezi" dedikleri yerlerin aslında toplama kampı olduğunu, tutukluların tamamen özgürlüklerinden mahrum bırakıldığını, acımasızca işkence ve taciz olayları yaşandığını ve hatta tutukluların iç organlarının çalınarak “helal organ” etiketiyle ticaret yaptığını, Çin’in özellikle Uygur Türklerini zorla ucuz iş gücü olarak köle yerinde kullandığını dile getirerek Amerikan şirketlerininde bu işte payı olduğunu eleştirdi.

Wuhan virüsü nedeniyle Çin'in Doğu Türkistan'daki baskısı uluslararası gündemden düşmüş olsa da, Çin'in Doğu Türkistanlıları köle gibi çalıştırma sisteminin son derece korkutucu boyutlara ulaştığını vurgulandı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 114 kişi okudu!
14/03/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.