ABD SEÇİME DOĞRU GİDERKEN ÇİN‘E KARŞI POZİSYON ALIYOR

ABD SEÇİME DOĞRU GİDERKEN ÇİN‘E KARŞI POZİSYON ALIYOR

El Cezire’nin 3 Mayıs'ta verdiği haberine göre ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo virüsün Çin'deki bir laboratuvardan kaynaklandığına dair çok büyük kanıtları olduğunu bildirdi.

Bilim adamlarına göre Virüs Çin'de ortaya çıktıktan sonra hayvanlardan insanlara bulaşmış ve Virüsün kaynağının Wuhan'daki bir yaban hayvan pazarından geldiği ileri sürülüyordu.

3 Mayıs'ta ABD başkan’ı Trampın yaptığı bir basın açıklamasında, virüsün kaynağının Wuhan viroloji Enstitüsü olduğuna dair güçlü kanıtların bulunduğunu söylerken detaylarını açıklamanın zamanı gelmediğini söyledi.

Bilgilere göre başkan Trump ABD istihbaratına virüsün kökeni hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırma talimatı verdiği biliniyor.

Görünüşe göre Çin Kasım ayı ABD’de gerçekleşecek başkanlık seçimine doğru Trump lehine bir hamle yapmasına karşın Trump cephesinin Virüs kaynağı ve küresel salgına dönüşmesi konusunu ele alacağı net olarak görülüyor.

Bazı ABD kongre üyeleri ise Çin'den intikam almanın bir yolunun da virüs krizi sırasında Amerika'nın Çin'deki en önde gelen üretim tesislerini geri çekmek olduğunu savunuyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 335 kişi okudu!
05/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.