ABD MECLİSİNE UYGURLAR HAKKINDA YENİ BİR YASA TASARISI DAHA SUNULDU
SON DAKİKA

ABD MECLİSİNE UYGURLAR HAKKINDA YENİ BİR YASA TASARISI DAHA SUNULDU

ABD Din Özgürlüğü Komisyonu, 13 Mart'ta Çin'in Doğu Türkistan'daki Uygurlar ve diğer Müslüman topluluğun çeşitli sektörlere ürün tedarik eden fabrikalarda zorla çalıştırılmasını eleştiren açıklama yaptı.

Açıklamada, ABD şirketlerinin de dahil olmak üzere birçok ünlü markanın doğrudan veya dolaylı olarak Çin’in oluşturduğu kölelik sisteminde payı olduğu belirtilerek ABD Meclisinde onaylanacağı hedeflenen "Uygurların zorla çalıştırılmasını önleme” yasa tasarısı hakkında bilgi paylaşıldı.

Bu hafta başında ABD Senatörü Jim McGovern ve Senatör Mark Rubio tarafından ortaya koyulan ve ABD Din Özgürlüğü Komisyonu başkanı Gury Beier imzasıyla "ÇKP (Çin Komünist Partisi) Uygurlara ve diğer Müslümanlara yönelik kötü muameleyi fabrikalarda zorla çalıştırma ile birleştirdi” ifadeleri Yeni yasa tasarısında özellikle vurgulanıyor.

Amazon, Nike, Apple ve Calvin Klein gibi ABD’li şirketlerin Çin'deki tedarik zincirleri hakkında kapsamlı bir soruşturma yürütülmesi ve zorla çalıştırılma şüphesi olan tüm faaliyetleri derhal askıya almaları taleb ediliyor.

Bu kapsamda Uygurları zorla çalıştırarak üretilen ürünlerin ABD ve Avrupa ülkelerine ithalinin kabul edilmemesi talep edilirken, yasa tasarısının onaylanması için gereken tüm işlemlerin eksiksiz yapılacağı belirtildi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 95 kişi okudu!
16/03/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.