ABD MECLİSİNDE ÇİNLİ SOSYAL MEDYA PROFİLLERİNİN KAPATILMASI TARTIŞILDI

ABD MECLİSİNDE ÇİNLİ SOSYAL MEDYA PROFİLLERİNİN KAPATILMASI TARTIŞILDI

Amerikan sesi haberinde ABD meclisinde Çin medyasının ve Çinli yetkililerin tüm dünyayı etkileyen Çin virüsü ile ilgili yanlış bilgileri yaymak için Amerikan sosyal medya platformunu kullanımının yasaklanması konuşulduğu bildirildi.

ABD cumhuriyetçiler partisinin temsilcisi Michael McCall’ın imzasıyla 24 Mart günü Amazon, Facebook, Google ve Twitter'ın üst düzey yetkililerine Çinli medya kuruluşları ve Çinli yetkililerinin sosyal medya kullanmalarını askıya almalarının talep edildiği bir mektup gönderildiği aktarıldı.

Mektupta Çin'in 2019'da Çin'den yayılmaya başlayan virüs hakkında yanlış söylentiler yaydığı ve Çin virüsünün ABD menşeli olduğunu iddia ederek gündemi bulandırdığı ve Çin'in salgına karşı mücadelede uluslararası halk sağlığını tehlikeye attığı ve uluslararası işbirliğine yönelik ciddi tehdit oluşturduğu katı bir dille eleştirildi.

Ayrıca Çin’in her zaman giderek büyüyen ticari ilişkilerinden faydalanarak özel şirketleri korkuttuğunu, Amerikan sosyal medya platformu Çin’de yasak edilmişken birçok Çinli profillerin hala dünya toplumuna yalan bilgiler yaymaya devam ettiğini vurgulayarak bu konuda Amerikalı yetkililerin yeterince karşılık vermediği hususuda dile getirildi.

Son olarak Amerikan sosyal medya platformu kullanıcılarının Çin propagandasından ve asılsız haberlerden etkilenmemeleri için Çinli hesapların tümünün kaldırılması gerektiği ifade ediliyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 237 kişi okudu!
26/03/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.