ABD’Lİ YETKİLİLER ÇİNLİ TELEKOMİNİKASYON ŞİRKETİNİN RUHSATINI İPTAL ETMEK İSTİYOR

ABD’Lİ YETKİLİLER ÇİNLİ TELEKOMİNİKASYON ŞİRKETİNİN RUHSATINI İPTAL ETMEK İSTİYOR

Agence France-Presse’in verdiği haberine göre ABD Adalet Bakanlığı 9 Mart'ta yaptığı açıklamada, çeşitli devlet kurumlarıyla birlikte China Telecom'un işletme ruhsatını iptal etmek için bir teklifte bulunduğunu bildirdi.

Adalet Bakanlığı ile birlikte teklifte bulunan kurumlar arasında ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Dış işleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığının imzası bulunuyor.

ABD Federal İletişim Komisyonuna sunulan teklifte China Telecom şirketinin 2007 yılında aldığı işletme ruhsatının iptali isteniyor.

Adalet Bakanlığı, China Telecom'un ulusal güvenlik ve yasa dışı faaliyetler için ciddi ve kabul edilemez bir tehdit oluşturduğu öne sürülüyor.

Açıklamada Çin makamları tarafından desteklenen bilgisayar korsanlarının Çinli telekom şirketleri aracılığıyla Amerika Birleşik Devletlerinde siber saldırılar düzenleyebileceği ve şirketin kullanıcı bilgilerini saklama konusunda şeffaf olmadığı gerekçe gösterilirken Çin Dış işleri ise ABD’li yetkilileri ticareti siyasallaştırmakla suçluyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 299 kişi okudu!
13/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.