ABD DIŞİŞLERİ, TAYVAN’I BAĞIMSIZ ÜLKE OLARAK YORUMLADI

ABD DIŞİŞLERİ, TAYVAN’I BAĞIMSIZ ÜLKE OLARAK YORUMLADI

20 Mayıs'ta resmi yeminle görevini başlayan Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ying-jeou’nun ikinci kez seçimi kazanarak Çumhur başkanlığı koltuğuna oturması Pekin yönetimini epeyce rahatsız ederken ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ABD'li politikacılar tarafından tebrik mesajları aldı.

Mike Pompeo’nun tebrik mesajında Tsai Ying-jeou’un Cumhurbaşkanı" olarak adlandırıldığı ve Tayvan’ın ‘’güvenilir ortak” ifadesiyle tanımlandığı dikkat çekti.

Time dergisinde 20 Mayıs yayımlanan bir makalede Cumhurbaşkanı Tsai Ying-jeou’nun yemin töreninde Çin hükümeti ile masaya oturabileceğini fakat "bir ülkede iki sistem" yaklaşımını kabul edemeyeceğini, "Tayvan’ın bağımsız bir ülke olduğunu Çin Halk Cumhuriyeti'nin bir parçası olmadığını sadece eşitlik temelinde birlikte yaşama teşebbüsünde olduğunu açıkladığı yer alıyor.

Çin komünist partisinin Global Times gazetesinde yaptığı açıklamada, "ABD Dışişleri Bakanlığının Tayvanlı yöneticileri devlet başkanı statüsüne koyması Pekin yönetimince “meydan okuma” olarak görüldüğü ve mevcut askeri güçlerinin Tayvan'ı bastırmak ve ABD'yi durdurmak için yeterli olduğu belirtiliyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 642 kişi okudu!
22/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.