ABD’DEN ÇİN ZULMÜ NEDENİYLE 9 ÇİNLİ KURULUŞA YAPTIRIM
SON DAKİKA

ABD’DEN ÇİN ZULMÜ NEDENİYLE 9 ÇİNLİ KURULUŞA YAPTIRIM

ABD Ticaret Bakanlığı Endüstri ve Güvenlik Bürosu, Doğu Türkistan'deki Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerinden dolayı Çin Kamu Güvenlik Bakanlığı Adli Tıp Bilimi Enstitüsü ve diğer 8 Çinli şirketi yaptırım listesine alındığını açıkladı.

ABD Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, bu yaptırım kapsamında, söz konusu 9 kuruluş ABD'nin teknolojisine erişimde yeni kısıtlamalara maruz kalacak." ifadesi kullanıldı. 

Söz konusu yaptırımlar bu kuruluşlara ABD ürünlerinin alımı noktasında da sıkı ihracat kuralları uygulayacak.

Açıklamada, "Bu 9 kuruluş, Çin'in Uygurlara ve Doğu Türkistan’daki diğer Müslümanlara yönelik insan hakları ihlalleri, istismar, baskı, keyfi tutuklama gibi eylemlerinde suça iştirak etmiştir." bilgisine yer verildi.

ABD Ticaret Bakanlığı ayrıca, Çin merkezli 24 başka kuruluşu da "ABD'nin ulusal güvenlik ya da dış politika çıkarlarına uymayan eylemlerde yer almaları" nedeniyle yaptırım listesine aldığını açıkladı.

ABD Senatosu, 15 Mayıs'ta Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören Uygur İnsan Hakları yasa tasarısını onaylamıştı.

Tasarının yakın zamanda Temsilciler Meclisinde yeniden oylandıktan sonra ABD Başkanı Trump'ın onayına sunulması bekleniyor.

-AA

Bu Haberi 237 kişi okudu!
23/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.