ABD’DEKİ KARIŞIKLIK UYGUR YASASININ ÇIKMASINI GÖLGELEDİ
SON DAKİKA

ABD’DEKİ KARIŞIKLIK UYGUR YASASININ ÇIKMASINI GÖLGELEDİ

ABD'nin Uygur İnsan Hakları yasası çıkararak Doğu Türkistan’daki hak ihlallerinden sorumlu Çinli yetkilileri cezalandırmak istemesine karşın 29 Mayıs’ta Çin Dışişleri Bakanlığından açıklama geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian’den gelen açıklamada ABD’nin bu işi "Çin'in terörle mücadele çabalarını baltalamak" olduğu vurgulandı.

Açıklamada ABD’nin Uygur İnsan Hakları Politikası Yasası ile "Çin'in terörle mücadele çabalarına açıkça şantaj yaptığı ve Çin'in içişlerine ciddi şekilde müdahale ettiği" ifade edilirken ABD'yi "Doğu Türkistan sorununu bahane ederek Çin'in içişlerine karışmayı durdurması için çağrıda bulundu.

Uygur insan hakları yasa tasarı ABD Temsilciler Meclisi tarafından 27 Mayıs'ta 413 oyla kabul edilerek imzalanmak üzere ABD Başkan Trump’ın masasına sunulacak ve Tramp’ın imzalaması ile sonuçlanması bekleniyordu bunun ardından Trump’ın ‘’gelecek hafta dünya Çinle ilgili büyük adımlar duyacak’’ çıkışıylada gözler Trump’ın söyleyeceklerine odaklanmıştı.

Fakat Açıklamalar Hong Hong ve Tayvan’ın bağımsızlığı yönünde gerçekleşti Uygur insan hakları yasa tasarısının Tramp tarafından onaylanması halinde ABD hükümeti Doğu Türkistan’daki durumla ilgili 180 gün içinde Kongreye rapor vermek için kapsamlı bir soruşturma başlatacak ve bölgedeki zorla çalıştırma ve Toplama kampları başta olmak üzere zulme imza atan Komünist Parti bölge sekreteri Chen Chuanguo başkanlığında bir gurup Çinli yetkililere yaptırımlar uygulanacaktı.

Anlaşılan oki Siyahi vatandaşın öldürülmesiyle başlayan Amerikadaki karışıklık Uygur insan hakları yasasının çıkmasını geçici olsada gölgeledi.

Gözlemciler ise ABD'deki kargaşanın Çin Komünist Partisi tarafından ABD’ deki Maocuların finanse edildiğini ve yaklaşan seçim öncesi ABD hükümetine isyan ettirmek için fakir guruplara para dağıtmakta olduğunu düşünüyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 210 kişi okudu!
01/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.