ABD, ÇİNLİ GAZETECİLERE VİZE KISITLAMASI GETİRDİ

ABD, ÇİNLİ GAZETECİLERE VİZE KISITLAMASI GETİRDİ

ABD hükümeti 8 Mayıs'ta Çinli gazetecilere yönelik vize kısıtlamalarını sıkılaştıracağını ve bundan böyle yalnızca Çinli gazetecilere 90 günlük vize verileceğini ve vizelerinin süresi dolunca tekrar vize başvurusunda bulunmaları gerektiğini duyurdu.

Reuters'e göre, ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı'nın yeni düzenlemesi Çin'in ABD'li gazetecilere yaptığı muameleye dayandığına inanılıyor.
Çin hükümeti bu yıl Mart ayında ABD merkezli Wall Street Journal, New York Times ve Washington Post mensubu üç gazeteci hakkında sınır dışı kararı almıştı.

Bu üç gazete daha önce Çin'in Doğu Türkistan’da toplama kampları kurduğunu ve Uygurları gözaltına aldığı ve zorla çalıştırdığı ile ilgili haberler yapmıştı.

ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı tarafından 8 Mayıs'ta yayınlanan yeni düzenlemeye göre Xinhua Haber Ajansı, People's Daily ve China Global Times’ta dahil olmak üzere beş Çinli medya kuruluşunun basın özgürlüğü yönündeki baskı ve olumsuz hareketlerinin önüne geçilmesi vurgulanıyor.

ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı yetkilisi Reuters'e verdiği demeçte yeni düzenlemelerin Çinli gazetecilerin düzenli olarak denetlenmesini sağlayacağı ve böylece Çinli casusların sayısının azaltılacağını belirtti.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 239 kişi okudu!
13/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.