ABD, ÇİN’İN DEVLET MEDYASINI KARA LİSTEYE ALDI
SON DAKİKA

ABD, ÇİN’İN DEVLET MEDYASINI KARA LİSTEYE ALDI

Amerikan Sesi (VOA) haberine göre ABD'nin kara listeye alınan Çinli kurum ve şirketlerine yeni kuruluşların eklendiği bildirildi.

Amerika Birleşik Devletleri Perşembe'den bu yana Çin’in ABD'deki faaliyetlerini kısıtlamak için dört Çin medya kuruluşunu daha kara listeye aldığını açıkladı.

ABD ve Çin arasındaki gerginliği daha da tIrmandıracak bu hamleye ilişkin ABD Başkanı Trump geçtiğimiz hafta Pekin'in Hong Kong üzerindeki kontrolünü sıkılaştırmasına karşı misilleme önlemleri alacağını belirtmişti.

Reuters'e göre ise Çin'deki kuruluşların ABD'deki faaliyetlerini kısıtlayan yeni listesi arasında Çin Merkezi halk Radyo Televizyon kurumu (CCTV) ve Çin Haber Ajanslarıda yer alıyor.

Washington bu yıl Mart ayında Çin’in ABD’li gazetecileri sindirmesi ve sınır dışı etmesi nedeniyle ABD'deki Çin devlet medya kuruluşlarının sayısını 160'dan 100'e düşüreceğini açıklamıştı. Buna karşılık, Çin Mart ayında New York Times, Wall Street Journal ve Washington Post'tun Çin’deki tüm Amerikalı gazetecileri işten çıkarmıştı.

ABD Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz ay 33 Çinli şirket ve ajansa yönelik yaptırımların 5 Haziran Cuma günü yürürlüğe gireceğini duyurmuştu.

Kara listeye alınan şirketler arasında Çin'deki en ünlü yapay zeka ve yüz tanıma teknoloji şirketlerinden biri olan Dongfang Wangli Technology Co. Ltd. ve Çin’in siber güvenlik şirketi Qihoo 360’ın Doğu Türkistanlı Müslümanları İzleme Projesi ile ilişkilendirildiği öne sürülüyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 196 kişi okudu!
05/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.