ABD, ÇİN’E KARŞI UYGUR MESELESİNİ GÜNDEMDE TUTMAYA ÇALIŞIYOR
SON DAKİKA

ABD, ÇİN’E KARŞI UYGUR MESELESİNİ GÜNDEMDE TUTMAYA ÇALIŞIYOR

ABD’de protestoların başını alıp gittiği bir zamanda ABD hükümeti Çin’e karşı Uygur Politikasını gündemde tutmaya çalışıyor.

Cuma günü ABD Dışişleri Bakanlığına bağlı alt kuruluş olan "Amerika'yı Paylaş" Network’u Uygurları tanıtan ve Çin Komünist Partisinin Uygurlar üzerindeki sistematik baskılarını anlatan bir makale yayımladı.

Makalede Uygurların yakın tarihi anlatılırken 20. yüzyılda iki kez bağımsız bir cumhuriyet kurdukları dile getiriliyor.

Ayrıca Çince “Xinjiang” kelimesinin bugünkü Doğu Türkistan topraklarına verilen “yeni sınır” anlamındaki isim olduğu vurgulanarak Qing hanedanı tarafından 18. yüzyılda işgal edilmesiyle Çin kontrolü altına girdiğini Bölgenin 1930 ve 1940'larda iki kısa ömürlü bağımsız cumhuriyet ilan ettiği Komünist partisinin 1949'da iktidara gelmesiyle tekrar işgal edildiği ifade ediliyor.

Son yıllarda Çin hükümetinin Uygurların etnik yapısı ve coğrafi konumunu ciddi şekilde tahribata uğratmakta olduğu Uygurların kültürü ve dini özgürlüğünün kısıtlandığı, dini vecibelerini yerine getirmek isteyenlerin 2017'de Çin Halk kongresinde çıkarılan dini aşırılık ve bölücülükle mücadele yasası ile en az 2 milyon (gayrı resmi verilere göre 5 ) milyondan fazla Uygur ve diğer Müslüman azınlığı tutuklayıp kamplara attığı belirtilen makalede Çinli yetkililerin kampları eğitim merkezi olarak lanse ettiği oysa kamplarda ağır işkence dışında Çin komünist partisine bağlılık ve beyin yıkama eğitimlerine tabi tutulduğu anlatılıyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 188 kişi okudu!
02/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.