ABD-ÇİN ARASINDAKİ VİRÜS KAVGASI BÜYÜYOR
SON DAKİKA

ABD-ÇİN ARASINDAKİ VİRÜS KAVGASI BÜYÜYOR

ABD hükümeti, Araştırmacıların Wuhan'daki laboratuvarlara gönderilmesine izin vermesi için Çin’e baskı yapmaya devam ediyor.

Çin ise Çin virüsünün Wuhan'daki laboratuvardan yayıldığını ısrarla reddediyor.

22 Nisan günü düzenlenen bir basın toplantısında konuşan ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo, Çin'de karmaşık patojenik mikropları inceleyen laboratuvarların hala açık olduğunu belirterek araştırmacıların bölgede inceleme yapması sadece Wuhan Viroloji Enstitüsü ile ilgili değil belkide orada neler olduğunun öğrenilmesi için önemli olduğunu kaydetti.

Malzemelerin yanlışlıkla dışarı çıkıp çıkmadığı hususunun araştırılması her iki ülke için önem arz ettiğini öyleyse kapıların açık tutulması gerektiğini ifade etti.

Ayrıca Çin tarafının henüz virüsün en eski örneklerini paylaşmadığını, böylece şüpheleri ve endişeleri dahada artırdığını söyleyen Pompeo, Çin’in hala virüsle ilgili gerçekleri gizleme çabası içerisinde olduğunu eleştirdi.

Son dönemde Dünya sağlık örgütünün (DSÖ) Çin’i desteklemesi ve Çin’in paylaştığı verilere güvenmesi sonucu ABD tarafından sağlanan finansman desteğin kesilmesine neden olmuştu, Çin dış işleri sözcüsü Hua Chunying hafta başa sosyal medya hesabından açıklamada bulunarak DSÖ’ye 30 milyon dolar mali destek verileceğini duyurdu.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 182 kişi okudu!
25/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.