ABD-Çin Arasında Savaşın Eşiğine Gelindi

ABD-Çin Arasında Savaşın Eşiğine Gelindi

İngiliz medyasına göre Çin ve ABD arasında her zamankinden daha çok bir savaşın patlak verebileceğini yazdı.
Daha önce Çin’in Toprak Bütünlüğü iddiasını tanımayan Tayvan'ı işgal edebileceğini Devlet Başkanı Şi Jinping'den ordudaki generallere kadar birçok farklı isim dinlendirmişti. Çin, ABD'deki başkan değişikliğinin ardından bölgeye yönelik baskısını daha da artırmıştı.

ÇİN JETLERİNE KARŞI TAYVAN SAVAŞ UÇAKLARI DA HAVALANDI

Son gelişmelerde, Çin birçok savaş uçağını Tayvan hava sahasına gönderdi, bu sırada ABD’nin USS Theodore Roosevelt uçak gemisi tartışmalı Güney Çin Denizi sularına girmişti. Tayvan yönetimi en az 15 uçağın hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı. Çin jetlerine karşı Tayvan savaş uçakları da havalandı.

20 Ocak'ta Beyaz Saray'a yerleşen Joe Biden yönetimi ise Pekin yönetiminin havadaki gövde gösterisine bugüne kadar görülmemiş bir yanıt verdi, ABD'nin en büyük nükleer denizaltısı USS Ohio'yu Pasifik'te devriyeye çıkardı.

SAVAŞIN ADRESİ: YERYÜZÜNÜN EN TEHLİKELİ YERİ

Tüm yaşananları değerlendiren ABD'nin en etkili dış politika uzmanları, bölgede bir çatışma ihtimalinin son 13 yılda ilk kez en üst düzeye çıktığı uyarısını yaptı. ABD Dış İlişkiler Konseyi-Council on Foreign Relations (CFR) düşünce kuruluşunun uzmanlarına göre, Tayvan halihazırda yeryüzünde bir savaş çıkma ihtimali bulunan en tehlikeli bölge. Muhtemel bir savaşa ABD ve Çin'in yanı sıra bölgedeki diğer büyük güçlerin de karışabileceğini tahmin ediyor.

Muhammed Ali ATAYURT
Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/galeri/son-dakika-savasin-adresini-verdiler-askeri-hareketlilik-6433926
Bu Haberi 65 kişi okudu!
19/02/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.