AB’DEN ÇİN’E TOPLAMA KAMPLARINI KAPAT KARARI
SON DAKİKA

AB’DEN ÇİN’E TOPLAMA KAMPLARINI KAPAT KARARI

Avrupa Parlamentosunun Strazburg’da yürüttüğü Genel Kurul faaliyetleri kapsamında AB Dış işleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Çin’deki insan hakları durumuyla ilgili oturumda konuştu.

Yüksek Temsilci Mogherini, Uygur Türklerinin ana vatanı olan Doğu Türkistan’da, toplama kampları eliyle insan hakları ihlallerine sebep olan Çin yönetimine uyarıda bulundu. 

Çin ve AB ilişkilerini hatırlatarak, bu ilişkinin “dürüst ve açık ilkelere” dayanması gerektiğini ifade etti.

“Çin ile ikili ilişkilerimizde insan haklarının ekonomik çıkarlardan daha az önemli olmadığı mesajını net şekilde veriyoruz” diye konuştu.

Ayrıca Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu, Çin'i, haklarında suçlama, yargılama veya mahkumiyet kararı bulunmadan Uygur, Kazak ve Tibetlilere yönelik uygulanan keyfi tutukluluğa son vermeye çağıran kararı 18'e karşı 505 oyla kabul etti. Oylamada 47 parlamenter ise çekimser oy kullandı. 

Kararda, Çin'de Uygur, Kazak ve Tibetlilere karşı kurulan baskıdan endişe duyulduğu da belirtildi.

Bu insanların durumunun hızlı şekilde kötüye gittiği ve temel haklarının kısıtlandığı vurgulanan kararda, Sincan Uygur Özerk Bölgesi diye adlandırılan Doğu Türkistan’daki kampların, Çin'in diğer bölgelerine yayılacağına dair bilgilerin de endişe verici olduğu ifade edilerek, Çin'den tüm kampların kapatılması istendi.

Kaynak: qha.com.tr, aa.com tr
MUHAMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 1164 kişi okudu!
20/04/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.