“Uygur Zorunlu İşgücü Önleme Yasası” ABD meclisinde yeniden gündem oldu

“Uygur Zorunlu İşgücü Önleme Yasası” ABD meclisinde yeniden gündem oldu

18 Şubat Perşembe günü ABD Temsilciler Meclisi'nde “Uygur Zorunlu İşgücü Önleme Yasası” yeniden gündeme getirildi.
Amerikanın sesi (VOA) haberine göre , ABD başkanına Uygurların zorla çalıştırılmasına karışan şahıs ve şirketlere yaptırım uygulama hakkı verecek ve Çin'den mal tedarik eden ABD şirketlerinin de ürün kaynaklarını kontrol etmesi ve mali kayıtlarını ifşa etmesini gerektirecek yasa tasarısı güncellenmiş bir versiyonu ile geçen ay Senato'da tanıtıldı.

KÜRESEL ŞİRKETLER UYGURLARI KÖLE GİBİ KULLANIYOR

Habere göre, ABD Temsilciler Meclisi, her iki partiden milletvekilleri tarafından desteklenen, Doğu Türkistan'da köle işçiliği ile üretilen ürünlerin ithalatının yasaklanması ve insan haklarını ihlal eden Çinli yetkililere yönelik ilave yaptırımlar da dahil olmak üzere bir yasa tasarısını bir kez daha yürürlüğe koyduğu bildirildi.
Doğu Türkistan'daki tüm ekonomilerin zorunlu çalıştırma ve baskıya dayalı olduğunu belirten Demokrat Temsilci JimMcGovern, tasarıyı yineleyerek, "Çin'in Uygurları ve diğer etnik gurupları hedef alan büyük ölçekli toplama kampları kurduğunu ve insanların haksız yere tutuklandıklarını görmek bizi şok etti. "Pek çok ABD'li ve uluslararası şirketler Çinli şirketler gibi acımasızca İnsanları köle olarak zorla çalıştırmayı planlıyor ve bu ürünler küresel tedarik zincirine ve ülkemize girmeye devam ediyor." Dedi.

KATLİAM YAPANLAR BEDELİNİ ÖDEMELİ

Tasarının iki partili milletvekilleri tarafından desteklenmesine rağmen, bazı Çin şirketleriyle bağlantılı milletvekillerinin yasa tasarısı aleyhinde lobi yaptığını söyleyen McGovern, Biden hükümetinin "Çin'in Uygurları katlettiği" sonucunu desteklediğini ve ABD’nin Uygurların katliamından sorumlu olanlara bedel ödetmeye hazırlıklı olması gerektiğini ifade etti.
Bilgilere göre söz konusu tasarı Geçtiğimiz yıl Eylül ayında ABD Temsilciler Meclisinde görüşülen ve 406 evet, 3 çekimser oyla kabul edilen Uygur Zorunlu İşgücü Önleme Yasa tasarısının güncellenmiş bir versiyonu.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak: https://www.voachinese.com/a/bill-to-ban-xinjiang-goods-revived-20210218/5783895.html
Bu Haberi 130 kişi okudu!
20/02/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.