“TEK KUŞAK TEK YOL” İÇİN GULCA İLE AKSU BİRBİRİNE BAĞLANIYOR

“TEK KUŞAK TEK YOL” İÇİN GULCA İLE AKSU BİRBİRİNE BAĞLANIYOR

Tanrıdağ haber sitesinin verdiği haberine göre Çin’in Doğu Türkistan'ın Gulca ve Aksuyu bağlayan demir yolu projesi üzerinde ön çalışmalara başladığı bildirildi.

24 Nisan'da Çin Demir yolu 1 Nolu Keşif ve Tasarım Home Group Co., Ltd. Şirketi ve bölge yetkilileri ile gerçekleştirilen toplantıda Gulca-Aksu demir yolu kesit hattının ön keşif ve yol haritası üzerindeki çalışmaların konuşulduğu öğrenildi.

Bilgilere göre yapılması planlanan Gulca ve Aksu demir yolunun rotası İli Kazak bölgesi Jing-Horgos Tren İstasyonundan başlayıp İli ve Tikes nehrinden geçerek Uisun dağı ve Tanrı dağından aşıp güneyindeki Köksu Nehrine doğru devam edecek. Bitiş noktası ise Aksu- Bai nahiyesi Yantakkuduk Tren İstasyonu olarak belirtilen projenin toplam uzunluğu 346,88 km olduğu, proje bitiminde ise Gulca'dan Aksu'ya giden yolcu treninin katledecek mesafesi 1.600 kilometreden 600 kilometreye kısalacağı bekleniyor.

Gözlemciler Hattın Doğu Türkistan ile Çin Demir yolu ağının önemli bir bileşeni olduğunu Kuzey Yolu ile Çin'in Güney Yolunun “Tek Kuşak tek Yol” projesinin önemli bir bağlanma noktası olduğunu kaydetti.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 252 kişi okudu!
06/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.