‘’İNGİLTERE UYGURLARI ÖZGÜRLEŞTİRMENİN BİR YOLUNU BULMALI’’

‘’İNGİLTERE UYGURLARI ÖZGÜRLEŞTİRMENİN BİR YOLUNU BULMALI’’

9 Eylül'de İngiliz Parlamentosunda Uygurların durumuna ilişkin özel bir oturum düzenlendi.

Oturumda İngiliz Milletvekili Shabana Mahmud, Uygurların mevcut durumu hakkında konuşarak "Bugün hükümetimizi Çin komünist partisinin Uygur halkına yönelik soykırımını durdurmak için güçlü adımlar atmaya çağırıyorum. bu suç cezasız kalmamalı. Birisi çıkıp 'Bu kadar yeter!' demeli.” ifadesini kullandı.

HÜKÜMETİN KONUYLA İLGİLİ ZAYIF DURUŞUNU ELEŞTİRDİ.

Bayan Shabana, sözlerinde Çin hükümetinin Doğu Türkistan’daki politikalarının soykırımdan başka bir şey olmadığını, ancak ona karşı ne uluslararası toplumdan nede ulus devletlerden veya hükümetlerden güçlü bir eylem ortaya çıkmadığını, sadece kınamakla yetindiğini vurgulayarak hükümetin konuyla ilgili zayıf duruşunu eleştirdi.

UYGURLARA YAPILAN ZULMÜ DİLE GETİRDİ

Ceza kampı tanıklarının çeşitli televizyon kanallarında Uluslararası medya kuruluşlarında Çin’in Doğu Türkistan’daki kamplarda bir milyondan fazla Uyguru tecrit ettiğini, orada ağır işkencelere maruz kaldıklarını, Uygur Türkü hanım kızların zorla kısırlaştırıldığını sayısız bigünah insanın öldüğünü ve Uygurların sıkı gözetim ve baskı altında yaşadıklarına dair ifade verdiğini belirterek "Bu insanlık dışı suçlar saymakla bitmez, üstelik korkutucu" dedi.

‘’ÇİN’E KARŞI BUYUN EĞMEMEYLİYİZ’’ DEDİ

Ayrıca Uygurların zorla çalıştırma konusundan da bahseden Bayan Shabana, küresel şirketlerin zorunlu çalıştırmaya yönelik tüm kapıları kapatılması gerektiği konusunda uyarı yaparken Çin Komünist Parti başkanı Xi Jinping'in eylemlerine karşı konulmazsa önümüzdeki yüzyılın korkunç olacağına işaret etti.

Çin hükümetinin ekonomik gücünü çeşitli hükümetlerin sessizliğini satın almak ve ona karşı çıkanları susturmak için kullandığı gerçeği karşısında, İngiliz hükümeti ve uluslararası toplumun boyun eğmemesi gerektiğini kaydetti.

UYGURLARIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN YARDIM ÇAĞIRISI YAPILDI

Ayrıca şu anda gündem konusu olan ‘’Mulan’’ filminden de bahsederek Disney'in, Uygurların zulüm görmesinde parmağı olan Turfan kamu güvenlik dairesine teşekkür etme eylemlerinin "Uygurların zulmünü görmezden gelmenin en iyi örneği" olduğunu söyledi.

Doğu Türkistan’daki zulmü durdurmanın insanlık görevi olduğunu, bireysel veya toplumsal olarak soykırıma dur denilmesi gerektiğinin üstüne basan milletvekili Shabana, "Sizin ve diğer insanların yapabileceği şeylerden biri Çin komünist Partisine karşı baskıyı sürdürmek. Hükümet için bazı zor kararlar olacak. Uygurları özgürleştirmenin bir yolunu bulmakta kararlı olmalıyız. Hükümetimizin bu felaketi durdurmada kilit rol oynayabileceğine inanıyorum.” dedi.

 

Muhammed Ali ATAYURT
Kaynak: RFA
Bu Haberi 107 kişi okudu!
15/09/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.