‘’ÇİN VİRÜSÜ BULAŞAN DOĞU TÜRKİSTANLI YOK’’ DEDİLER!
SON DAKİKA

‘’ÇİN VİRÜSÜ BULAŞAN DOĞU TÜRKİSTANLI YOK’’ DEDİLER!

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Corona virüsünün hızla Doğu Türkistan'a yayılması sebebi ile Doğu Türkistan diasporası Virüsün Ceza kampları ve hapis hanelerdeki milyonlarca Uygur Türkleri ve başka müslümanlara bulaşmasından duyduğu endişelerini katıldığı her platformda dile getiriyor.

Konuyla ilişkin Merkezi hükümete bağlı Doğu Türkistan bölge sağlık kurumu tarafından yapılan 26.02.2020 tarihli açıklamada şuana kadar Doğu Türkistan’da tespit edilen 76 hasta dışında yeniden Corona virüs teşhisi konulan yada ölenlerin görülmediği aksine Ürümçide 3 kişi, Gulcada 2 kişi , Bayıngolun’da 1, Börtala’da 1 kişi olmak üzere toplam 28 kişinin tamamen iyileşip taburcu edildiği belirtirken Ürümçide 10 , Gulcada 12 , Sanci’da 1, Turfan’da 2, Aksu’da 1, Korla’da 1, 4.Bingtuan 10 , 6. Bingtuan 2 , Xihu şehrin’de 2 , 9. Bingtuan 3 , 12. Bingtuan 3 kişi tedavi gördüğü, bunlardan 11 kişinin durumu ağır olduğu, bölge çapında müşahide altında olanların 4526’ye gerilediği bildirildi.

Yerel kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre ise halkın bir aydır evlerine kilitlendiği ve Virüsün Doğu Türkistanlılar da görülmediği hep Çinli yerleşimcilerde ve Bingtuan dedikleri Üretim ve İnşaat kolordusu sivil askerlere bulaştığı öğrenildi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 151 kişi okudu!
28/02/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.